1. Ana Sayfa
  2. Patibit

Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? Kesilir mi?

Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? Kesilir mi?
0

Kedinize baktığınızda bıyıklarının uzun olduğunu fark etmişsinizdir. Peki kedilerin bıyıkları neden bu kadar uzundur? Hiç merak ettiniz mi? Bıyık kedilerin en belirgin özelliklerinden birisidir. Ayrıca estetik görünümünün yanı sıra kediler için faydaları da vardır. Gelin bir göz atalım…

Kedilerin bıyıkları neden uzundur? Bıyık kedinin vücudunun eni kadar olmalıdır. Böylece kedi dar bir alana girmeden önce, oraya sığıp sığmayacağını değerlendirir ve ona göre hareket eder. Aynı zamanda bıyıklar kedinin avlanmasına da yardımcı olur. Kedinizin bıyığı çok uzun görünse bile asla kesmemelisiniz. Kedinizin bıyıkları çok uzarsa, doğal olarak düşer ve zamanla yeniden çıkar.

kedilerin bıyıkları neden uzundur

Kedi sahiplerinin merak ettiği birkaç soruya bu içerikte yer verdik. Kedilerin bıyıkları neden bu kadar uzundur? veya Kedilerin bıyıkları kesilir mi? Gelin bu sorulara yakından bir göz atalım.

Kedilerin Bıyıkları Kesilir mi?

Kedinizin bıyıklarını kesinlikle kesmemelisiniz. Kedilerin vücudundaki diğer tüyler gibi bıyıkları da dökülür. Bu normaldir. Ancak asla bıyıkları siz kesmemelisiniz. Bıyıkları kesilen bir kedi şaşıracak ve korkacaktır. Veteriner Jane Brunt bu konu hakkında “Onları keserseniz, bu, birinin gözünü bağlamak, çevrelerinde ne olduğunu belirleme yollarından birini elinden almak gibidir.” ifadelerini kullandı. Dolayısıyla kedinizin bıyıkları kesmek faydalı değil, zararlı olacaktır.

Kedilerin bıyıkları neden uzundur?

Kedilerin bıyıkları birden fazla amaca hizmet eder. Bu nedenle kedilerin bıyıklarına oldukça ihtiyaçları vardır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere bıyıklarını kesinlikle kesmemeniz gerekmektedir. Peki bu bıyıklar ne işe yarar?

  • Nesnelerin boyutunu anlama
  • Karanlıkta bölgeyi algılama
  • Tehlike uyarısı
  • Atlamadan önce mesafeleri değerlendirmek
  • Avın hareketini algılama
  • Ruh hali ve duyguları ifade etme

Göründüğü üzere kedilerin bıyıkları aslında oldukça önemlidir. Bu nedenle bıyıklarının kesilmesi onlara fazlasıyla zarar verir. Bıyık, bir kedinin anatomisinin en önemli parçalarından biridir. Bu nedenle bıyıklar ne kadar uzun olursa olsun asla elle kesilmemelidir. Zaten gereğinden fazla uzadığında kedinizin bıyıkları dökülecektir.

Kedilerin bıyıkları onların karanlıkta görmelerini, nesnelerin boyutunu anlamalarını, mesafeleri değerlendirmelerini ve avlarının hareketlerini sağlar. Kedilerin en önemli parçalarından biri olan bıyıkların birçok amaca hizmet ettiği bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap