1. Anasayfa
  2. Sağlık

Maymun Çiçeği Virüsü Öldürür mü? Monkeypox Virüsü Nedir?

Maymun Çiçeği Virüsü Öldürür mü? Monkeypox Virüsü Nedir?
0

Henüz koronavirüs salgınıyla uğraşırken, üstüne birde maymun çiçeği virüsünün yayılması insanları yeniden tedirgin etti. 2 yıldır pandemi döneminde birçok zorluk yaşadık. Ancak şimdi yeniden bir virüs ortaya çıktı. Çok eskilerde de yayıldığı görülen maymun çiçeği virüsü öldürür mü sorusu gündem oldu. Etkisi hızla artmaya devam eden maymun çiçeği virüsü, birçok insanı korkuttu. Son zamanlarda yaygınlaşan ve artan bu virüsün henüz bir tedavisi de yok.

Haliyle, bu kadar hızlı yayılan ve etkisini oldukça fazla bir şekilde gösteren maymun çiçeği virüsünün ölümcül olup olmadığı da insanların kafasında soru işareti bıraktı. Bu virüsün ne kadar tehlikeli olduğu ve insanları öldürüp öldürmeyeceği pek çok insan tarafından merak ediliyor. Araştırmalardan bu virüs hakkında toplanan tüm bilgileri size aktaracağız.

maymun çiçeği virüsü öldürür mü

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir?

Monkeypox adıyla da bilinen maymun virüsü, aslında yeni bir virüs değil. İlk olarak 1958 yılında keşfedilen bu hastalık, günümüzde yeniden gündeme geldi. Şuanda Birleşik Krallık’ta devam eden bu salgın, ilk olarak 29 Nisan 2022’de fark edildi ve şuanda dünya gündemine oturmuş durumda. Tüm dünyayı tedirgin eden bu salgın için ne gibi bir önlemler alınabileceği araştırılıyor.

Oldukça bulaşıcı olduğu söylenen maymun çiçeği virüsü, birçok ülkede kendini göstermiş durumda. Bu durumdan tüm dünya tedirgin ve virüsü çok fazla yaygınlaşmadan engellemek istiyorlar. Ancak henüz maymun çiçeği virüsünün bir tedavisi bulunamadı. Bu virüs hakkında en çok merak edilen sorulardan birisi de, maymun çiçeği virüsünün insanları öldürme ihtimalidir.

Maymun Çiçeği Virüsü Bulaşıcı mı?

Maymun virüsü aslında insanlardan çok kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan bulaşır. Ancak bu insanlardan bulaşmıyor anlamına gelmez. Çünkü bu virüs, insandan insana da bulaşabiliyor. Virüs tehlikeli olduğu kadar etkili de. Bu sebeple çok hızlı yayılma ihtimali olan maymun çiçeği virüsüne çare aranmaya devam ediyor. Yediğiniz etlerin iyi pişmiş olduğundan emin olun. 

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri

Eğer maymun çiçeği virüsüne yakalanırsanız, belirtilerin size görünmesi 5 ila 21 gün sürer. Maymun çiçeği virüsünün belirtileri; ateş, yoğun baş ağrısı, lenf bezlerinin şişmesi, sırt ağrısı, kas ağrıları ve şiddetli halsizlik olarak belirtilmiştir. 

maymun çiçeği virüsü öldürür mü

Maymun Çiçeği Virüsü Öldürür mü?

Maymun çiçeği virüsünün ölüm oranı, %0 ila %11 arasında değişmektedir. Hastalığın çocuklarda daha etkili olduğu ve bu oranların çocuklar üzerinde artabileceği biliniyor. Maymun çiçeği hastalığının henüz kanıtlanmış güvenilir bir tedavisi bulunamadığından, ölüm oranları çok fazla düşürülemedi. Yeniden yaygınlaşmaya başlayan bu hastalık için tedavi aramaları sürüyor. Ancak maymun çiçeği virüsünü kontrol altında tutmak amacıyla çiçek hastalığı aşısı kullanılıyor.

Maymun çiçeği hastalığı, tüm dünyada insanları tedirgin etmeye başladı. Ölümcül bir hastalık olup olmadığını araştıran insanlar, maymun çiçeği virüsü hakkında araştırmalar yapıyor.

Maymun Çiçeği Virüsü Türkiye’de Var Mı?

Maymun çiçeği virüsü Türkiye ve çevresinde henüz görülmedi. Hastalık, İngiltere, İspanya, Portekiz ve ABD’de görülen Maymun çiçeği, Orta ve Batı Afrika’da bazı köylerde zaman zaman kendini gösteriyordu. Ancak son zamanlarda birçok ülkeye yayılan bu virüs, insanları oldukça tedirgin ediyor. 

Maymun Çiçeği Virüsü Geçici mi?

Korona Virüs (COVID-19) pandemisinin etkilerini uzunca bir süre yaşayan insanlar, Maymun Çiçeği Virüsü’nü duyunca haliyle bu virüsün etkilerinin ne kadar süreceğini merak ettiler.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bu hastalığın da belirli bir tedavi yönteminin bulunmadığını belirtti. Hatırlayacak olursak, Korona Virüs için de belirli bir tedavi yöntemi bulunmuyordu ve bazı diğer hastalıklar için uygulanan çeşitli tedavi yöntemleri Korona Virüs için kullanılmaktaydı.
Her ne kadar spesifik bir tedavi yöntemi bulunmasa da Maymun Çiçeği Hastalığının etkilerini ciddi anlamda azaltan bir yol vardır. Bu yol, çocuklarda sıklıkla görülen çiçek hastalığı aşısının yapılmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bu hastalığı önlemde %85 başarı oranı ile en etkili yolların başında Çiçek Aşısı yaptırmak gelir.
Genelde 7 ila 21 gün arasında insan vücudunda etkilerini gösteren bu virüsün çeşitli tedavilerle etkilerinin büyük oranda geçtiği bilinmektedir. Ancak, Maymun Çiçeği Hastalığı geçici mi? Sorusuna verilecek net bir cevap ise bulunmuyor. Belirli bir tedavi yönteminin bulunması ise bu soruya net bir cevap verilememesin en büyük sebebi olarak karşımıza çıkıyor.
Birçok ülke hastalığa karşı kendince çeşitli önlemler geliştirmiş olsa da dünyayı yeni bir pandeminin beklediğini söylemek için henüz çok erken olabilir.
Bu yeni, ölümcül ve kalıcı olup olmadığı bilinmeyen hastalık hakkında herkesin daha dikkatli olmasını ve özellikle çocuklarda çiçek aşısını, çiçek hastalığından önce yapmasını tavsiye ediyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir