1. Anasayfa
  2. Hayvanlar

Papağanlar Neden Titrer? İşte Titreme Sebepleri!

Papağanlar Neden Titrer? İşte Titreme Sebepleri!
1

Evcil hayvanlarımızla iletişime geçmek oldukça önemli. Bu nedenle evcil hayvanınızın nasıl iletişim kurduğunu anlamanız gerekmektedir. Onun hareketlerini öğrenmeniz, size anlatmak istediği şeyi anlamanızı sağlar. Evcil kuşunuz size mutlu, üzgün veya sinirli olduğunu hareketleri ile gösterir. Papağanların titreme nedenlerinden birisi de budur aslında. Peki papağanlar neden titrer? İşte size 11 sebep…

Papağanınızın titremesinin birçok sebebi olabilir. Bunlardan bazıları üşümüş, korkmuş veya heyecanlı olmasıdır. Ancak tabii ki de bunlardan ibaret değil papağanların titreme sebepleri. Öyle ki, bu ciddi bir durumda olabilir. Çünkü papağanların titremesinin bir hastalık belirtisi olması da mümkün.

papağanlar neden titrer

Papağanınızın neden titrediğinizi anlamanız için size papağanların titreme sebeplerini listeledik. Evcil kuşunuzun sağlıklı olduğundan emin olup, neye ihtiyacı olduğunu anlamanız gerekiyor. Bu nedenle listemizi dikkatle okumanızı öneririz.

Papağanlar Neden Titrer?

Tahmin ettiğiniz üzere bir papağanın titremesinin tek bir sebebi yok. Evcil kuşunuzun titreme sebebinin ne olduğunu anlamak ve bundan emin olmak zorundayız. Ne de olsa sağlığının şüpheli olması bizi oldukça tedirgin eder. 

1Ortamın soğuk olması

Eğer papağanınız üşüyorsa titremesi mümkün. Genelde papağanlar 15 derece sıcaklığın altında üşür. Bu nedenle papağanınızın üşümesini engellemek için bulunduğu odanın veya ortamın sıcaklığını artırmalısınız. Böylece kuşunuz yeterli ısıyı alır. Kuşunuzun üşümesi hastalıklara yol açabilir. Dikkatli olmanızda fayda var…

2Ortamın sıcak olması

Oda sıcaklığının düşük olması kadar, yüksek olması da önemlidir. Çünkü papağanınızın her ne kadar 15 derece sıcaklığın üstünde bir ortamda bulunması gerekiyor olsa da, 41 derecenin üstünde bir sıcaklık papağanınızın terlemesine neden olur. Dolayısıyla papağanınız tüylerini kaldırır ve havayı vücudunun etrafında hareket ettirmek için sallar. Bu, kuşunuzun titriyor gibi görünmesine sebep olur.

3Papağanın gergin olması

Kuşunuz bir hareketinize ya da etrafta bulunan bir şeye sinirlenmiş olabilir. Küçük ve önemsiz olduğunu düşündüğün bir şeyin papağanınızı sinirlendirmesi mümkün. Bu gerginlik papağanın titremesine yol açabilir. Bu nedenle kuşunuzun neye sinirlendiği anlamanız ve onu ortadan kaldırmanız gerekir.

4Papağanın stresli olması

Papağanınız aile ortamınıza yeni katıldıysa ya da evde farklı bir yüz gördüyse strese girmesi mümkün. Kuşlar çevrelerine karşı çok hassastır. Bu nedenle papağanınızın olduğu ortamda onu strese sokacak bir sebep varsa bunu ortadan kaldırmalısınız. Bazı papağanlar stresli oldukları zamanlarda titrer.

5Papağanın hasta olması

Aslında en endişe verici sebep budur. Papağanınızın hasta olması, onun titremesine yol açabilir. Papağanınız sağlığının kötü olduğunu size söyleyemez, bu nedenle titrediğinde kendisinin iyi olmadığını düşünüyorsanız lütfen kontrol için bir veterinere götürün.

papağanlar neden titrer

Dediğimiz gibi papağanların titremesi için birçok sebep var. Yukarıda belirttiğimiz 5 sebep, en çok karşılaşılan sebeplerdendir. Ancak eğer bu papağanınızın titreme sebebi bunlar değil ise, şunlara da bir göz atalım.

Papağanların diğer titreme nedenleri;

  • 6. Aşırı duyguları gösterme (mutluluk, heyecan)
  • 7. Tüylerini canlandırması
  • 8. Sizinle tartışıyor olması
  • 9. Tüylerini düzeltmek istemesi
  • 10. Yetersiz beslenme
  • 11. Cinslerine göre farklı sebepleri de mevcuttur.

Gördüğünüz üzere, ‘Papağanlar neden titrer?’ sorusuna 11 farklı cevap vardır. Papağanınızın neden titrediğini anlamanız ve onun sağlığından emin olmanız oldukça önemlidir. Ne de olsa tüylü dostumuza zarar gelmesini istemeyiz.

Yazı Kaynakları
Why Your Parrot Is Shaking? - Beakcraze
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. papağanım titriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir