1. Anasayfa
  2. Eğitim

LGS 2022 Soruları PDF ve Cevap Anahtarı: Türkçe, Matematik Soruları

LGS 2022 Soruları PDF ve Cevap Anahtarı: Türkçe, Matematik Soruları
0

Her yıl gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı, bu yıl 5 Haziran’da gerçekleşti. LGS sınavına giren 8. sınıf öğrencileri, merakla LGS cevap anahtarı beklerken, “MEB tarafından LGS 2022 soruları ve cevap anahtarı yayınlandı mı?” sorusu da öğrencilerin gündemine oturdu. 5 Haziran 2022’de gerçekleştirilen bu sınava milyonlarca ortaokul öğrencisinin başvurduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla da en çok merak edilen konu LGS cevapları oldu. 5 Haziran’da gerçekleşen 2022 LGS soruları ve cevapları tek haberde.

Bu yıl ÖSYM, sınav takvimine göre LGS sınavının uygulanma tarihi 5 Haziran olarak belirledi. Sınava kaç kişinin başvurduğu ve kaç kişinin katıldığı henüz açıklanmadı. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen LGS sınavına ilkokul son sınıf öğrencileri girdi. Geçtiğimiz yıl bu sınava tam 1 milyon 38 bin öğrenci girmişti.

LGS Soru ve Cevapları ve LGS Cevap Anahtarı indir

LGS Sınavı Nedir?

Liseye geçiş sınavı olarak bilinen LGS sınavı Türkiye Cumhuriyeti’nde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı itibarı ile uygulamaya başlanan bir ortaöğretime geçiş sistemi olmuştur. Bu sınav daha öncesinde uygulanan TEOG sınav sisteminin yerine geçmiştir.

Liseye Geçiş Sisteminde PISA ve TIMS soruları esas alınmaktadır. Bu sorulara göre öncelik beceri temelli mantık muhakeme yeteneğinin kullanılması üzerinedir. Bu sayede öğrencilerin seviyesi ve yeteneği ölçülmüş olur. Sınavı kazanan kişiler, Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gibi farklı türlerde olan liselere gitmeye hak kazanmış olurlar. Gerekli seviyede başarı durumuna ulaşamayan öğrenciler ise adrese dayalı olacak şekilde okul tercihinde bulunurlar. Merkezi sınav ile öğrenci almayan okullarda okumayı tercih eden öğrenciler de bulunmaktadır.

2022 LGS Soruları ve Cevapları

LGS sınavına giren öğrencilerin soru ve cevapları araştırdığı görülüyor. Ancak henüz ÖSYM tarafından sorular yayınlanmadı. Yayınlandığında buradan soruları PDF olarak indirebileceksiniz. Bu sayfayı aralıklarla kontrol ederek soruların eklenip eklenmediğini görebilirsiniz. LGS sınavının soru ve cevapları burada olacak. Sorular ve cevap anahtarı MEB tarafından yayınlanacak.

Her yıl sınavın ardından belirli bir süre geçmesinin ardından LGS soruları ve cevapları yayınlanıyor. Bu yıl 5 Haziran’da gerçekleşen LGS sınavının cevap anahtarının ne zaman yayınlanacağı henüz bilinmiyor. Sorular ve cevaplar yayınlandığında aşağıdaki bağlantılardan indirebileceksiniz.

2022 LGS soruları ve cevapları MEB tarafından sınavdan belirli bir süre sonra açıklanacak. LGS sınavına giren öğrenciler bu sorulara buradan erişebilecekler. Aşağıda bulunan bağlantılarda LGS soruları yayınlanacak.

LGS 2022 Cevap Anahtarı PDF İndir

Sınavdan çıkan öğrencilerin en çok aradığı konulardan birisi de LGS cevap anahtarı. 2022 yılının LGS sınavında sorulan soruların cevapları henüz MEB tarafından yayınlanmadı. Bir açıklama gelir gelmez burada LGS cevap anahtarı yayınlanacak. LGS 2022 cevap anahtarı yayınlandığında buradan indirilebilecek. Henüz 2022 LGS cevapları MEB tarafından yayınlanmadı.

lgs cevap anahtarı pdf indir LGS Soruları 2022 (PDF) – İndir

lgs cevap anahtarı pdf indir LGS Cevap Anahtarı 2022 (PDF) – İndir

Son güncelleme: 4.06.2022

LGS Sınavında Kaç Ders Var?

Liseye geçiş sistemi sınavının sitemine göre altı tane temel ders bulunur. Bu temel dersler, Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil (İngilizce), Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisidir. Bu sınav 8. Sınıfın sonunda olacak şekilde ve iki oturum halinde yapılan bir sınavdır. LGS sınavı 8. Sınıfın öğretim programları da dahil edilerek hazırlanan bir sınavdır. Sabah oturumunda sözel bölüm uygulanır bu bölümde 50 soru sorulur. Öğlen oturumunda ise sayısal bölüm vardır ve 40 soru sorulur. Yani sınavda toplam 90 adet soru sorulmaktadır.

Sözel ders bölümündeki sınav sorularının her biri için 1.5’er dakika yeterli olurken sayısal ders bölümündeki sorulara ise 2’şer dakika zaman ayrılması önerilmiştir. Sözel bölümde 50 soru vardır ve 75 dakika tanınır. Sayısal bölümde 40 soru vardır ve 80 dakika tanınır. Bu sınavda 3 adet yanlış 1 doğruyu götürecek şekilde uygulama yapılır. Mazaret sınavı yapılması gibi bir durum da söz konusu değildir. Daha önce uygulanan TEOG sınavına göre sorular daha seçici olacak şekilde hazırlanmıştır.

Yaklaşık olarak 1 milyon öğrencinin katılım sağlayacağı Lise Geçiş Sınavı yani LGS için belirli bir süre vardır. LGS sınav başvuruları yapılırken de corona virüs tedbirleri gereğince sistem tarafından otomatik olarak yapılmıştır. Sınava girecek kişilerin sınav giriş yerlerini e-Okul üzerinden öğrenmesi gerekir. Sınav giriş yerleri sınav tarihinden en az 1 hafta öncesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmaktadır.

LGS 2022 Soruları Açıklandı mı?

Sınava giren tüm öğrencilerin gözü MEB açıklamalarında. Henüz Milli Eğitim Bakanlığı LGS soruları yayınlamadı. Tüm öğrenciler dört gözle LGS cevap anahtarlarını bekliyor. Geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen sınavların cevap anahtarları sınavdan kısa süre sonra yayınlanmıştı.

LGS soruları, öğrenciler tarafından merakla bekleniyor olsa da, MEB tarafından hemen sınav ardından yayınlanmayabilir. Belirli bir süre sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı soruları öğrenciler ile paylaşır. Soruları ve cevapları merak eden öğrencilerin bu sorulara birkaç gün aradan sonra ulaşması mümkün.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir