1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Whatsapp Çevrimiçi Gizleme Özelliği Üzerinde Çalışıyor

Whatsapp Çevrimiçi Gizleme Özelliği Üzerinde Çalışıyor
0

Uzun zamandır birçok insan tarafından istenen bir özellik sonunda Whatsapp’a geliyor. Birçok kullanıcı, çevrimiçi olduğunu başka insanların görmesini istemiyor ve bunu gizlemeye çalışıyordu. Bazı farklı uygulamalarla bunu yapmak mümkün olsa da, pek de güvenilir bir yol değildi. Ancak şimdi Whatsapp, çevrimiçi olduğunuzu gizlemeye yarayan bir özellik üzerinde çalışıyor. Artık Whatsapp’ta son görülmeniz ile birlikte, çevrimiçi olduğunuzu da gizlemeniz mümkün olacak. Whatsapp çevrimiçi gizleme özelliği, beta aşamasında test ediliyor.

Yıllardır birçok kullanıcı, üçüncü taraf uygulamalar veya yazılımlar ile çevrimiçi olduklarını gizlemek için çabalıyordu. Ne yazık ki son görülmenizi gizlemeniz mümkünken, çevrimiçi durumunuzu gizlemenize izin Whatsapp vermiyordu. Ancak üzerinde çalışılan bir güncelleme ile birlikte artık Whatsapp’ta çevrimiçi durumunuzu gizleyebileceksiniz.

Binlerce kullanıcı Whatsapp çevrimiçi gizleme özelliğini istiyordu. Öyle ki, geribildirimler arasında en çok önerilen özellikler arasında yer alıyor. Sonunda Whatsapp bu önerilere kulak astı ve beta sürümünde bu özelliği test etmeye başladı. Bu sayede artık çevrimiçi durumunu gizlemek isteyen kullanıcıların üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyacı kalmayacak. Son görülmesi ile birlikte çevrimiçi durumunu da gizlemesi mümkün olacak.

Whatsapp Çevrimiçi Gizleme Özelliğini Duyurdu

Whatsapp güncellemelerini önceden haber eden WABetaInfo, Whatsapp’ın çevrimiçi gizleme özelliği üzerinde çalıştığını açıkladı. Yayınladığı ekran görüntüsü ile bunu destekleyen WABetaInfo, özelliğin şuanda test aşamasında olduğunu ifade etti. Kullanıcıların isteklerine kulak asan Whatsapp, ‘çevrimiçi olduğumu kimler görebilir’ özelliğini duyurdu. Artık çevrimiçi durumunuzu gizlemeniz mümkün.

whatsapp çevrimiçi gizleme

Bu ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi, son görülmenizi gizlediğiniz kısımdan artık çevrimiçi durumunuzu da gizleyebileceksiniz. Burada yer alan ayarlardan, çevrimiçi durumunuzu herkesin görmesini ya da son görülmenizi görmesini istediğiniz kişilerin görmesini seçebileceksiniz. Özetle eğer son görülmenizi sadece kişilerinizin görmesini seçtiyseniz, çevrimiçi olduğunuzu da sadece kişileriniz görecek. Eğer son görülmenizi tamamen gizlediyseniz çevrimiçi durumunuz içinde aynısı söz konusu olacak.

Geçtiğimiz yıl Whatsapp, hiç konuşmadığımız kişilerin son görülmelerini görmemizi engellemişti. Ancak sohbet ettiğimiz insanlar çevrimiçi durumumuzu görebiliyordu ve bunu gizlemek mümkün değildi. Ancak ‘çevrimiçi olduğumu kimler görebilir’ özelliği ile birlikte artık bunu gizlemek mümkün oluyor.

Peki Whatsapp’ın duyurduğu bu özellik nasıl çalışıyor? Gelin birlikte göz atalım. İşte Whatsapp’ta çevrimiçi durumunuzu gizlemek için yapmanız gerekenler;

  1. Whatsapp’a girin

  2. Ayarlara girin

  3. Hesap ayarlarına girin

  4. Gizlilik ayarlarına girin

  5. Son görülme & çevrimiçi ayarlarına girin

  6. Çevrimiçi ayarlarından ‘Son görülme ile aynı’ ayarını seçin

Özellik henüz test aşamasında olduğundan, eğer beta kullanıcısı değilseniz beklemeniz gerekiyor. Bu nedenle Whatsapp bu özelliği herkese açık yapana kadar kullanmanız mümkün değil. Ancak özelliğin kısa zamanda yayınlanmasını bekliyoruz.

Yazı Kaynakları
WhatsApp is working on the ability to hide the online status

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir