1. Anasayfa
  2. Haberler

Bill Gates Tüm Servetini Vakfa Bağışlayacak

Bill Gates Tüm Servetini Vakfa Bağışlayacak
0

Dünyanın en zenginleri listesinde 4. sırada yer alan Bill Gates, 129 milyar dolar servete sahip. Microsoft şirketinin sahibi olan Gates, 2000 yılında Gates Vakfı’nı kurdu. Şimdi ise vakfa 20 milyar dolar bağış yapacağını açıklayan Gates, ilerleyen zamanda tüm servetini bağışlayacağını açıkladı. Aynı zamanda açıklamasında yakın arkadaşı Warren Buffett’a da teşekkür etti.

Dev teknoloji şirketi Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates, kendi vakfına 20 milyar dolar bağışlayacak. Dünyanın en zengin insanı, bunun yanında önemli bir açıklama daha yaptı. Yaptığı açıklamada; “Gelecek planım, kendime ve aileme harcadıklarım dışındaki tüm servetimi vakfa vermek…” ifadelerini kullandı.

bill gates bağış

Bill Gates Bağış Açıklaması

“Son birkaç yıldaki birkaç büyük küresel aksilik, birçok insanın cesaretini kırdı. Salgın, tarihin en büyük başarısızlıklarından biridir. Ukrayna savaşı tüm dünya için devasa bir trajedidir. İklim değişikliğinden kaynaklanan hasar, çoğu modelin tahmin ettiğinden daha kötü. ABD, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın sağlığı için büyük bir geri adım attı. Ama yine de iyimserim. Bu aksilikler, yirmi yıllık tarihi ilerleme bağlamında gerçekleşiyor ve hasarı azaltmanın ve dünyanın kaydettiği ilerlemeye geri dönmenin mümkün olduğuna inanıyorum. “

Melinda ve ben, Gates Vakfı’nı 2000 yılında başlattık çünkü her insanın sağlıklı ve üretken bir yaşam sürme şansına sahip olması gerektiğine inandık. Bu vizyon aynı kalıyor, ancak zamanımızın büyük krizleri hepimizin daha fazlasını yapmasını gerektiriyor. Kurulumuzun desteği ve yönlendirmesi ile bugün yılda yaklaşık 6 milyar dolar olan harcamalarımızı 2026 yılına kadar yılda 9 milyar dolara çıkarmayı planlıyoruz. Bu harcama artışını mümkün kılmak için bu ay vakfa 20 milyar dolar aktarıyorum. Pandemilerin önlenmesi, çocukluk ölümlerinin azaltılması, hastalıkların ortadan kaldırılması, gıda güvenliğinin ve iklime uyumun iyileştirilmesi, cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve eğitim sonuçlarının iyileştirilmesi gibi büyük sorunların çözülmesine yardımcı olan vakfın rolünden gurur duyuyorum.”

Gelecekte, servetimin neredeyse tamamını vakfa vermeyi planlıyorum. Eninde sonunda dünyanın en zenginleri listesinden aşağı ineceğim. Kaynaklarımı, acıları azaltmak ve yaşamları iyileştirmek için en büyük etkiye sahip olacak şekilde topluma iade etme yükümlülüğüm var. Ve umarım, büyük zenginlik ve ayrıcalık konumlarındaki diğer kişiler de bu anda öne çıkarlar.”

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir