1. Anasayfa
  2. Patibit

Kedilerin Sağlıklı Yaşaması İçin Uyulması Gerekenler

Kedilerin mama seçimi hakkında bilgiler ve bazı hastalıkları karşısındaki önlemler.

Kedilerin Sağlıklı Yaşaması İçin Uyulması Gerekenler
0

Eğer yeni bir kedi sahiplenecekseniz ya da bir kedi sahibiyseniz bilmeniz gereken bazı kurallar var. Kedinizin sağlığı için bazı faktörlere dikkat etmelisiniz. Bu nedenle size kedi sağlığı için yapılması gerekenleri hazırladık. Kedilerin sağlıklı yaşaması için uyulması gerekenler zor gibi görünse de oldukça basittir. Kedinizin sağlığı kediniz için en önemli şeydir. Dolayısıyla sağlığına çok dikkat etmeniz gerekir. Gelin birlikte uyulması gerekenlere bir göz atalım.

Kedi sahibi olmayı çok istiyor olabilirsiniz. Hem sizin hem de sahipleneceğiniz kedi için bu harika bir şeydir. Ancak kedinizi sahiplenmeden önce bilmeniz gereken bazı noktalar var. Kedinizin sağlığı için bunları öğrenmeniz ve çok dikkat etmeniz gerekir. Bu nedenle size kedinizin sağlığı için yapmanız gerekenleri listeledik. Detayları dikkatlice okumanızı öneririz. Ne de olsa sağlık her şeyden önce gelir.

kedilerin sağlıklı yaşaması için uyulması gerekenler

Kedilerin Sağlıklı Yaşaması İçin Uyulması Gerekenler

Kediler hassas hayvanlardır ve bu yüzden de aşı vurulmaları gerekmektedir. Yavru kediler için farklı, yetişkin kediler için farklı aşı takvimleri uygulanmaktadır. Yavru kedilerin sağlıklı yetişmesi ve yetişkin kedilerin de ömrünün uzun olması için aşı takvimine kesinlikle uyulması gerekmelidir. Dolayısıyla kesinlikle kedinizin aşılarına önem vermeniz ve dikkat etmeniz gerekir. Kedinizin sağlığı için en önemli maddelerden biri de budur.

Kedilerin mama seçimi çok iyi yapılmalıdır. Bazı kedilerin böbrek hastalığı olur ve fark edilmezse kediye büyük sorunlar meydana getirebilir. Kedi sahipleri kedilerini veterinere götürüp gerekli kontrolleri yaptırmalıdır. Çünkü kedilerin hastalıklarına göre mama değişimi uygulanmaktadır. Bu nedenle kedinizin sağlık kontrollerini de ihmal etmeyi unutmayın.

Yaş mama kullanımı kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Kediler sürekli yaş mama yedikleri takdirde böbrek hastalığı ve daha başka hastalıklara yakalanabilirler. Yaş mamalar ödül maması olarak kabul edilmelidir ve haftada en fazla 1 kere yedirilmelidir.

Kediler uyandıktan sonra kendilerini uzun süre temizlerler. Bu yüzden bağırsaklarında tüyleri birikir ve sorun meydana getirebilir. Bu sorunu önlemek için kedi maltı kullanılmalıdır. Maltlar hem kedilerin bağırsaklarını kontrol etmekte hem de tüylerinin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Veterinere danışarak kediye uygun malt satın alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir