1. Anasayfa
  2. Eğitim

YKS Sonuçlarına Nasıl Bakılır? 2022 TYT ve AYT Sonuçları

YKS Sonuçlarına Nasıl Bakılır? 2022 TYT ve AYT Sonuçları
2

Bu yıl 3 milyondan fazla YKS adayı sınava girdi. Önümüzdeki günlerde sınav sonuçları açıklanacak. Sınava giren adayların merakla beklediği sonuçlar 20 Temmuz’da yayınlanacak. Bu tarihten itibaren adaylar sınav sonuçlarını görüntülemek için ÖSYM sistemine girecekler. Peki YKS sonuçlarına nasıl bakılır? TYT ve AYT sonuçları nereden alınır? İşte tüm detaylar…

ÖSYM tarafından 18-10 Haziran tarihlerinde gerçekleşen YKS sınavının sonuçlarına sayılı günler kaldı. 20 Temmuz günü sınav sonuçları ÖSYM sisteminde olacak. Tüm adaylar merakla bekliyor. Ancak bazı adaylar, YKS sonuçlarına nasıl bakacağını öğrenmek istiyor. Güncel sistem ile YKS sonuçlarını öğrenmek oldukça kolay.

yks sonuçlarına nasıl bakılır 2022

YKS Sonuçlarına Nasıl Bakılır? (2022 TYT-AYT)

ÖSYM sistemi üzerinden kolaylıkla YKS sonuçlarına bakmak mümkün. Yalnızca birkaç adımda sınav sonuçlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları izlemek. Böylece birkaç dakika içerisinde sınav sonuç belgenize ulaşırsınız.

Gerekli süre: 3 dakika

  1. sonuc.osym.gov.tr adresine girin.

  2. 2022 YKS sınavını seçin.

  3. T.C. kimlik numaranızı ve aday şifrenizi girin.

Eğer aday şifrenizi unuttuysanız ais.osym.gov.tr adresinden ÖSYM şifrenizi yenilemeniz gerekmektedir. ‘Şifremi Unuttum’ seçeneği ile yeni şifre almanız mümkün. Birkaç adımda rahatlıkla ÖSYM aday şifresi alırsınız.

Yukarıdaki adımları tamamladığınızda ÖSYM sisteminde karşınıza sınav sonuçlarınız çıkar. Burada açıklanan sınav sonuçlarınızı görürsünüz. Eğer sınav sonuçlarınız ile ilgili bir sorun yaşarsanız, ÖSYM ile iletişime geçmelisiniz.

Eğitim öğretimin en önemli sınavlarından biri olan YKS sınavı, bu yıl 18-19 Haziran tarihlerinde gerçekleşti. Dolayısıyla merakla sonuçları beklenen bu sınav 20 Temmuz’da sonuç alacak. Öğrencilerin ve sınav adaylarının sonuçlarına ÖSYM üzerinden bakılıyor. Bu nedenle ÖSYM giriş bilgilerinizin tam olması gerekir.

yks sonuçlarına nasıl bakılır

Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?

ÖSYM, sınav sonuçlarının tarihi 20 Temmuz olarak belirledi. Bu nedenle sınavdan yaklaşık 1 ay sonra ÖSYM’nin açıklayacağı sonuçları adaylar merakla bekliyor. Sınav için 3 milyondan fazla başvuru vardı. Ancak sınava kaç adayın girdiği henüz net değil. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde ÖSYM sınav sonuçlarını açıklayacak.

Sonuçlara ÖSYM’nin sonuç sayfası üzerinden ulaşmak mümkün olacak. Dolayısıyla yalnızca T.C. ve aday şifresi ile birkaç dakikada sonuçlarınıza bakmanız mümkün. Bu nedenle ÖSYM aday şifrenizi de almayı unutmayın.

YKS Sonuçlarına Nereden Bakılır?

YKS sınav sonuçlarına ÖSYM’nin sonuç sayfası üzerinden bakılıyor. Dolayısıyla yukarıda belirttiğimiz gibi ÖSYM sonuç sayfasına girin ve aday bilgilerinizi doldurun. Bu şekilde ÖSYM üzerinden YKS sonuçlarınıza bakmanız mümkün olacak. Ancak sonuçlar henüz açıklanmadı. 20 Temmuz’da açıklanması beklenen sonuçları size duyuracağız.

yks sonuçlarına nereden bakılır

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı olarak da bilinen bu sınavın TYT oturumu 18 Haziran’da, AYT ve YDT oturumları da 19 Haziran’da oldu. Adaylar girmiş oldukları sınavların sonuçlarına ÖSYM üzerinden bakacak. Bu nedenle ÖSYM AİS (Aday İşlemleri) şifresine sahip olması gerekir. Ancak yine de endişelenmeyin, eğer şifrenizi bilmiyorsanız yeniden almanız mümkün.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. tyt sonucuna nasıl bakılır

  2. yks sonuçlarına bakma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir