1. Anasayfa
  2. Global

Google Ne Demek? Google’ın Açılımı, Kuruluşu…

Google Ne Demek? Google’ın Açılımı, Kuruluşu…
0

Google Ne Demek?

Google, 1998 yılında Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan bir Amerikan çok uluslu teknoloji şirketidir. Google, dünyanın en büyük arama motoru ve internet teknolojileri şirketlerinden biridir. Ayrıca e-posta hizmeti olan Gmail, çeviri hizmeti olan Google Translate, harita ve navigasyon hizmeti olan Google Maps, video paylaşım platformu olan YouTube ve bir dizi diğer çevrimiçi hizmeti de içeren geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

“Google” ismi, “googol” kelimesinden türetilmiştir, ki bu, 1 rakamından sonra gelen 100 sıfırdan oluşan büyük bir sayıdır. Google’ın amacı, internet üzerindeki devasa miktarda bilgiyi erişilebilir hale getirerek bu bilgiye erişimi kolaylaştırmaktır.

Google’ın Resmi Açılımı

Google’ın resmi açılımı “Global Organization of Oriented Group Language of Earth” şeklindedir.

Larry Page ve Sergey Brin, Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisiyken Google’ı kurmuşlardır. Arama motorunu geliştirmeye yönelik çalışmaları, Page’in doktora tezi kapsamında başlamıştır. Şirket 1998 yılında kuruldu ve hızla büyüyerek internetin en etkili ve tanınmış şirketlerinden biri haline geldi. Bugün, Google’ın ana şirketi olan Alphabet Inc. birçok farklı sektörde faaliyet göstermektedir.

Google, 1998 yılında Larry Page ve Sergey Brin tarafından Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisiyken kuruldu. İkili, arama motorunu geliştirmeye yönelik çalışmalara üniversitede başladı. İlk olarak, “BackRub” adını verdikleri bir arama motoru prototipi üzerinde çalıştılar. Bu prototip, internet sayfalarının bağlantı yapılarına dayalı olarak sayfaların önemini belirlemeye odaklandı.

Page ve Brin, arama motoru algoritmasını geliştirdiler ve bu algoritma, web sitelerinin popülerliğini belirlemek için siteler arası bağlantıları analiz etmekteydi. Bu yöntem, o dönemdeki diğer arama motorlarından daha etkili sonuçlar sağlıyordu.

1998 yılında, Page ve Brin, çalışmalarını ticari bir girişime dönüştürmek ve “Google” adı altında bir şirket kurmak için Stanford Üniversitesi’nden ayrıldılar. “Google” ismi, “googol” kelimesinden türetilmiştir, ki bu, 1 rakamından sonra gelen 100 sıfırdan oluşan büyük bir sayıdır.

Google, kurulduktan kısa bir süre sonra hızla büyümeye başladı ve dünyanın en büyük arama motorlarından biri haline geldi. Şirketin başarıları, sadece arama motoru alanında değil, aynı zamanda Gmail, Google Maps, YouTube gibi çeşitli çevrimiçi hizmetler sunmasıyla da arttı. Google, teknoloji alanında devrim niteliğinde bir şirket olarak dünya çapında tanınmıştır.

Googol Ne Demek ?

Googol,” matematikte çok büyük bir sayıyı ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bir googol, 1 rakamından sonra 100 sıfır içeren bir sayıdır. Matematiksel olarak, 10 üzeri 100 (10^100) olarak ifade edilir. Bu sayı, evrende bulunan atom sayısından bile çok daha büyük bir sayıdır ve genellikle matematiksel kavramları açıklamak veya büyük miktarları göstermek için kullanılır. Google şirketinin adı da bu matematiksel terimden türetilmiştir, çünkü şirketin amacı internet üzerindeki büyük miktarda bilgiye erişimi kolaylaştırmaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir