1. Anasayfa
  2. Sağlık

Gıdıklanma Nedir? Neden Gıdıklanıyoruz?

Gıdıklanma Nedir? Neden Gıdıklanıyoruz?
0

Gıdıklanma olayı nedir ?

Gıdıklama, kahkaha ve keyifli bir his uyandırabilen yaygın bir fiziksel uyarım biçimidir. Bu, birden çok duyu alıcısının aktivasyonunu ve beyindeki duyusal bilginin işlenmesini içeren karmaşık bir duyumdur.

Ancak, herkes gıdıklamayı eğlenceli bulamayabiliyor. Hatta bazı insanlar gıdıklamayı hoş olmayan ve hatta acı verici bir his olarak deneyimleyebiliyor. Bu, dokunma duyarlılığındaki bireysel farklılıklardan veya yakın fiziksel temastan kaynaklanan kaygı veya rahatsızlık gibi diğer faktörlerden kaynaklanabiliyor.

İnsanlar neden gıdıklanır ?

Gıdıklama, beyin ve sinir sisteminin çalışmasında da rol oynayabiliyor. Örneğin, araştırmacılar gıdıklamayı, duyusal bilgilerin işlenmesinde ve kahkaha gibi tepkilerin üretilmesinde yer alan nöral yolları incelemenin bir yolu olarak kullandılar.

Sonuç olarak, gıdıklanma, kahkaha ve zevkten rahatsızlık ve acıya kadar bir dizi tepkiyi ortaya çıkarabilen karmaşık ve çok yönlü bir olgudur. İster bir oyun ve sosyal bağ biçimi olarak, ister bilimsel çalışma için bir araç olarak kullanılsın, gıdıklama ilgi ve araştırma konusu olmaya devam ediyor.

Bu kolay yöntemle bir daha gıdıklanmayacaksınız ?
Gıdıklanmanın başka bir nedeni gıdıklanırken başımıza ne geleceğini bilemememizden kaynaklanıyor. Bunu engellemek için elinizi sizi gıdıklayanın elinin üzerine koyun. Bu beyninize beklentinizi düzenleyen bir sinyal yollayarak sizin gıdıklanmanızı engelleyecektir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir