1. Anasayfa
  2. Oyunlar

Çevrimiçi Oyun Oynamanın Siber Riskleri

Çevrimiçi Oyun Oynamanın Siber Riskleri
0

Çevrimiçi oyunlara olan ilgi her geçen gün artmakla birlikte dünyanın her yerinden oyuncular bazı riskler ile karşılaşmaktadır. Özellikle çevrimiçi oyunlarda oyun içi para birimleri ve oyun içi alışverişler, dolandırıcılar tarafından suistimal edilmektedir. Çoğunlukla oyuncular bu risklerin farkında olmamaktadır. Çevrimiçi oyun oynarken risklerin göz önüne alınması, oyuncuların güvenliğini sağlamaktadır.

Çevrimiçi oyun oynayanlar en fazla bağımlılık, siber zorbalık, para kaybetme riski, kötü amaçlı yazılım ve gizlilik sorunları gibi tehlikelerle karşılaşmaktadır. Oyuncuları üçüncü taraf web sitelerine yönlendirme, oyuncuların IP adreslerini hedef alma ve şifre avcılığı, dolandırıcıların en fazla kullandığı yöntemler arasında bulunmaktadır. çevrimiçi oyunlardaki siber riskin farkında olunması, güvenli bir şekilde oyun oynanmasını sağlamaktadır.

En Çok Oyun Oynayan Kuşak Z Değil

ExpressVPN’in anketine göre, en çok oyun oynayan kuşak düşünüldüğü gibi Z kuşağı olmadığını ortaya koyuyor. ABD ve Birleşik Krallık’tan toplamda 2 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen anket, Y kuşağının daha çok oyun oynadığını kanıtladı.

İster Z kuşağı ister Y kuşağı olun, çevrimiçi oyun oynarken siber risklere maruz kalırsınız. Gerekli önlemleri almadığınız takdirde siber saldırıya uğrayabilirsiniz.

Kendinizi Kimlik Hırsızlığından Nasıl Korursunuz?

Kimlik avı dolandırıcılığı, online oyun oynayanların en büyük sorunu olmaktadır. Bilgisayar korsanları oyuncuların kimliğini taklit etmek ve dolandırmak için oyuncular hakkında bilgi toplamaktadır. Adresiniz, parolanız, hesap numaranız ve annenizin kızlık soyadı gibi bilgilerin gizli tutulması gerekmektedir.

Çevrimiçi oyun oynayıcılarının kendileri için güçlü şifreler oluşturmaları önerilmektedir. Herhangi bir şüpheli etkinlik ile karşılaşanların, bu durumu çevrimiçi oyun yöneticilerine haber vermeleri gerekmektedir. Oyun oynarken hassas bilgiler içeren paylaşımların yapılmasından uzak durulması, oyuncuların güvenliği için önem arz etmektedir. Resmi web sitesinden oyun içi alışverişlerin yapılması, daha güvenli olmaktadır.

Çevrimiçi Oynarken Güvende Kalmak İçin İpuçları

 Çevrimiçi oyun oynarken riskler azaltılarak güvende kalınabilir. Oyuncuların oyun için ayırdıkları süreyi abartmamaları, ölçülü oynamaları önerilmektedir. Olumsuz sonuçları olan oyun içi satın almalardan uzak durulması gerekmektedir. Siber zorbalık çoğunlukla oyuncuların hesaplarına yetkisiz erişim ile gerçekleşmektedir. Müstehcen veya iftira atan herkesin oyun içinde engellenmesi önerilmektedir.

Casus yazılım önleyen antivirüs yüklenmesi, oyuncuların çevrimiçi tehditlerden korunmasını sağlamaktadır. Oyuncular diğer oyuncular ile etkileşim içerisine gireceğinden, güvenli bir kullanıcı adı seçilmesi gerekmektedir. Kullanıcı adının anonim tutulması, siber risk durumlarını önlemektedir. İndirilebilir dosyaları kullanmak, bilgisayar korsanlarının erişimine izin verilmesine neden olmaktadır. Ayrıca oyun oynarken VPN kullanımı önerilmektedir.

Yaygın Çevrimiçi Oyun Güvenlik Tehditleri

Çevrimiçi oyunların kötüye kullanımları, oyuncuların başlarını belaya sokmaktadır. çevrimiçi oyunlarda herkesin karşılaşabileceği risklerin bilinmesi, güvende kalınması için önem arz etmektedir. Oyun hırsızları arasında popüler yöntemlerden biri olan kimlik avı, oyuncuları şifrelerini değiştirmeye yönlendirmektedir. Kimlik avı yönteminin yaraması durumunda, korsanlar hesabı ele geçirerek karaborsada satmaktadır.

Hemen hemen bütün çevrimiçi oyunlarda ses veya metin tabanlı sohbet bulunmaktadır. Bu durum troller ve zorbalık gibi yöntemlerle kötüye kullanılmaktadır. Oyun türüne ve kurallara bağlı hileler ve dolandırıcılık gibi durumlar da yaşanabilmektedir. İyi geliştirilmiş oyun karakterlerinin ve envanterlerin çalınması, çevrimiçi oyunlarda yaşanan güvenlik tehditleri arasında yer almaktadır.

 Şüpheli Etkinlik Nasıl Bildirilir?

Çevrimiçi oyunlar güvenliğe öncelik vermekte olup şüpheli etkinliklerin bildirilmesini istemektedir. Eğer hesabınıza izinsiz bir oturum açma söz konusuysa, hesap korumaya alınmaktadır. Hesap kurtarma formunu dolduran oyuncuların, durumu açık bir şekilde ifade etmeleri gerekmektedir. Parolanızı hatırlamıyor veya değiştirildiğini düşünüyorsanız, şüpheli etkinlik bildiriminde bulunabilirsiniz.

Oturum açtıktan sonra hesabınızdaki son etkinliklerin gözden geçirilmesi, şüpheleri durumların fark edilmesini sağlamaktadır. Tanıdık olmayan hesap etkinliği görülmesi durumunda, mutlaka bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca şifrenin de değiştirilmesi önerilmektedir. Oyuncuların hesap güçlendirmesi yapması, güvenliklerini artırmanın en etkili yolu olmaktadır. Aynı zamanda hesapların şifreleri düzenli aralıklar ile değiştirilmesi gerekmektedir. Farklı konumlardan yapılan hesap girişleri, oyunculara bildirilmektedir. çevrimiçi oyun oynarken her zaman dikkatli olunması, önem arz etmektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir