1. Anasayfa
  2. Kadın

Asimetrik Göğüs Problemi: Memede Şekil Bozukluğu

Asimetrik Göğüs Problemi: Memede Şekil Bozukluğu
0

Asimetrik göğüs problemi sıkça yaşanan bir durumdur. İki meme arasındaki orantısız gelişim sebebiyle ortaya çıkan bu problem, birçok kadını rahatsız eder. Eğer fark edilemez bir farklılık varsa bu belki bir problem yaratmaz. Ancak belirgin olan bir asimetrik görünüm kadınları psikolojik olarak rahatsız edebilir. Birçok kadının “mememin biri daha büyük” veya “mememin biri diğerinden büyük” şikayetleri, asimetrik göğüs probleminden kaynaklanmaktadır.

Aslında neredeyse tüm kadınlarda bu problem mevcuttur. Ancak tabii ki herkeste aynı derecede değil. Bazı kadınlarda orantısız gelişme, bakıldığında fark edilebilir hale geliyor. Bu durum söz konusu olduğunda ise kadınlar uzmanlara başvuruyor. Asimetrik göğüs probleminden rahatsız olan kadınlar bu durum için uzmanlara başvuruyor.

Asimetrik Göğüs Problemi Nedir?

Başka bir deyişle meme asimetrisi, erkek ya da kadın fark etmeksizin karşılaşması mümkün bir durumdur. Her iki meme arasındaki ölçüsüzlüğe asimetrik göğüs problemi denir. Boyutların birbirinden farklı olması sorunu, çoğunlukla doğuştan gelmektedir. Tabii ki gelişme aşamasında da bu sorunun ortaya çıkması mümkün. Hemen hemen herkeste görülmesi mümkün bir problem olan asimetrik göğüs problemi, belirgin bir boyut farkı olmadığı sürece rahatsızlık vermemektedir.

mememin biri daha büyük

Meme Asimetrisi Neden Olur?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, meme asimetrisi genelde doğuştan kaynaklanmaktadır. Ancak bazı durumlarda gelişme aşamasında orantısız büyüme görmek mümkün. Ya da, emzirme sonrasında bebeğin bir memeyi daha fazla emmesine bağlı olarak; asimetrik meme problemi ortaya çıkabilir.

Kilo vermeye ya da almaya dayalı asimetri sorunu sık görülmemektedir. Bunun nedeni ise kilo verirken oluşan memedeki yağ dokusu kaybının eşit miktarda olmasıdır.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir