1. Anasayfa
  2. Sağlık

Neden Meyve ve Sebze Yemeliyiz?

Neden Meyve ve Sebze Yemeliyiz?
0

Her gün meyve sebze tüketilmesi gerektiği yetişkinler tarafından sıkça söylenen bir laftır. Peki neden meyve ve sebze yemeliyiz? Hem vitamin hem de mineral deposu olduğu için meyve ve sebzeler vücudumuz için gerekli besinlerdir. Fosfat, magnezyum, potasyum ve vitamin A, C ve K, taze meyve ve sebzelerde bulunan vitaminler arasında yer alır. Her besin sağlık açısından farklı role sahiptir ve düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

Lif vücudumuz için gereklidir. Lifler sayesinde sindirim sisteminin korunması sağlanır. Bağırsak kaslarının harekete geçmesi için sindirime yardımcı olan lifledir. Lifler de bazı meyve ve sebzelerde bulunur.

Neden Meyve ve Sebze Yemeliyiz?

Meyve ve sebzeler kanser eve hastalıkların oluşma riskini düşürür. İltihaplanmaların etkisini azaltır. Içinde antioksidan bulunan meyve ve sebzeler sayesinde yaşlanma süreci yavaşlar. Aynı zamanda içerden ve dışardan genç kalmanızı sağlar.

Meyve ve sebzeler lifli bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı kalorileri de düşük besinlerdir. Aynı zamanda lifler sayesinde kilo almaya karşı koruyucu bir etkinlik oluşur. Kilo alma konusunda da meyve ve sebze önemlidir. Çünkü meyve ve sebzeler lif içerdikleri için uzun süreler tok kalmanızı sağlar.

neden meyve ve sebze yemeliyiz

Porsiyonuna göre, içerdiği karbonhidrat oranına göre meyveler farklılık gösterebilir.

  • Kiraz: 10-12 adet
  • Erik: 12-15 adet
  • Kayısı: 3-4 adet
  • Üzüm: 15-20 tane
  • Elma: 1 orta boy
  • Portakal: 1 orta boy
  • Ananas: 2-3 ince taze dilim
  • Nar: Yarım

Meyvelerin ve Sebzelerin tazesini tüketmek önemlidir. Besin değeri açısından mevsiminde meyve ve sebze tüketmek önemlidir. Yerli olan ve sezonluk meyve sebzeleri almak ve tüketmek gerekir. Meyve suyu içmek yerine meyveleri tüketmek daha faydalıdır. Eğer suyunu içmeniz gerekirse de içine ilave şeker eklemeden içmeniz daha faydalı olacaktır. Ayrıca meyve ve sebzelerin kabuklarını soymadan ya da soyulması gerekenleri ince soyarak tüketmeniz gerekir.

Lif ve besin değerli açısından meyve ve sebzeler kadar zengin içeriğe sahip besin yoktur. Eğer taze olarak meyve sebze bulma imkanınız yoksa dondurulmuş meyve ve sebzeler tercih edebilirsiniz. Eğer o da yoksa konserve meyve sebze kullanmanız gerekiyorsa düşük sodyum içeriğine sahip olan besinleri tüketmeniz sağlığınız açısından önemlidir. Konserve ürünleri de yıkandıktan sonra tüketmeniz daha doğru olacaktır.

Kurutulmuş meyve ve sebzeler tercih edecekseniz, şunu bilerek tüketmeye devam edin; meyvelerin kurutulmuş hali taze haline göre daha kalorili olur. Bu sebepten dolayı düşük porsiyonlarda meyve ve sebzeler tüketmeniz daha doğru olacaktır. Eğer karbonhidrat metabolizması bozukluklarına sahipseniz yani diyabet ya da polikistik over adındaki sendromlara sahipseniz diyetleriniz için meyve kullanımını tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
egzama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir