1. Anasayfa
  2. Haberler

Yahya Abu Znaid Kimdir?

Yahya Abu Znaid Kimdir?
0

16.03.1995 tarihinde Filistin/ Kudüs’te dünyaya gelen Yahya Abu Znaid 2013 yılında Kudüs’te Al’umma lisesini başarı ile tamamlayarak yine aynı sene Kudüs’te Ebu Deys Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesindeki eğitimine başlamıştır.2 senelik eğitiminden sonra Türkiye’ye gelme kararı veren şair Yahya Abu Znaid 2015 yılında İstanbul Sabahaddin Zaim Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset bölümünde eğitimine başlamıştır.İçinde taşımış olduğu Aksa sevgisi onun şiir yazmaya başlamasında ana etkendir. Çocukluğundan bu yana Kudüs ve Filistin çapında girmiş olduğu yarışmaların hepsinden derece ile ayrılmıştır.Şiirlerine Filistin’i konu edinen Yahya Abu Znaid’e göre şiir kalemin cihadıdır.Tüm bunların yanında şair Yahya Abu Znaid Arapça ,İngilizce, Türkçe ve İbranice bilmektedir aynı zamanda spor dallarında da birçok başarıya imza atmıştır.Birçok sosyal yardım kuruluşunda da aktif üye olarak rol oynayan Yahya Abu Znaid şiirleriyle daha geniş kitlelere ulaşarak Filistin’in sesi olmayı hedeflemektedir.

Yahya Abu Znaid


Kudüslü Yahya’yı ön plana çıkaran tam olarak anında paylaşımlar ve canlı yayınlar yaparak tanınmaya başlamış oldu.
Sosyal medyada yaptığımız çalışmalar ve anlık paylaşımlar her geçen gün sayımızın artmasına sebep oldu. İsrail’in Filistin işgalini yalnızca isim olarak değil aynı zamanda içerik olarak da öğrenip öğrettik. Kısa süre içinde çok büyük bir kitleye sahip olduğum ve sahip olduğum bu kitle benim için bir takipçi değil bir aile ferdi oldu.
tabi bunca yaşananlarda Yazdıklarımın da bunda çok büyük katkısı oldu.
2021 yılının Ramazan ayında yapılan saldırılarda bizatihi oradaydım.
Bu durum çok konuşuldu ancak şöyle bir husus vardı . bu husus da biz Filistinlilerin bu tarz olayları çok sık yaşıyor olmamızdı.


Elhamdülillah tüm kardeşlerimizde okuyarak bu şekilde bilgilenmiş oluyorlar. HEM OLAYI YAŞIYOR HEMDE ANLATIYORUM. Bu yüzden kelimelerin etkisi çok büyük oldu. Yine insanlar yazdıklarımı okuyunca bir şeyler hissetti ve hayatı değişti. Allah bizleri vesile kıldı.
Rüyam da Kudüs’ü gördüm
Beni uzaktan çağırıyordu
Ona öyle bir baktım
Yalnız olmaktan ağlıyordu
Gözlerine bakıp söz verdim
Davanı her yerde yayınlayacağım
Ve bir gün onu fetih edeceğim

Sözlerimi bitirmeden önce söylemek istiyorum
” Kudüs yalnızca Filistinlilerin değildir ya da yalnızca Arapların da değildir. Kudüs Müslümanlarındır . Ve şunu da ayrıca belirtmek isterim. İsrail’in işgali yalnızca bir Toprak isgaldir. İsrail bizim zihnimizi ve kalbimizi asla işgal edemez.!”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.