1. Anasayfa
 2. Kadın

Kadın Spor Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Kadın Spor Ayakkabı Nasıl Seçilir?
0

Spor ayakkabılar kadınların kombinlerinde önemli bir yere sahiptir. Bazen şık bir gömleği rahatlatır, bazen de eşofman rahatlığını tamamlar. Spor ayakkabının rengi ve tarzı, kadınların zevklerini de temsil eder. Taş işlemeli, zincir detaylı, bağcıklı ya da bantlı spor ayakkabılar sayesinde birçok kıyafet dakikalar içinde en iyi şekilde kombinlenmektedir.

Ayakkabı sektöründe oldukça popüler olan spor ayakkabı kadın moda dünyasının da vazgeçilmez parçalarından oluyor. Kadınların dolabında birkaç tane spor ayakkabı muhakkak vardır. Mesela beyaz spor ayakkabı kadın kullanıcılar için eşsiz bir üründür. Pek çok kadın siyah spor ayakkabı tutkunudur. Herhangi bir ayakkabı mağazasına ya da online alışveriş sitesine göz attığında göz alıcı, çeşit çeşit, en şık spor kadın ayakkabı modelleri aklını karıştırabilir.

Okulda, iş ortamında, spor yaparken, sosyal mekanlarda, bahçede ve yürüyüşlerde ayaklarının konforunu önemsiyorsan sana spor ayakkabı kadın kombinleri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bir spor ayakkabı nasıl kullanılır, kirlendiğinde nasıl temizlenir, hangi kıyafetle spor ayakkabı giyilir gibi en çok merak edilen konulara burada beraber mercek tutalım mı?

Kadın Spor Ayakkabı Nasıl Seçilir?

kadın spor ayakkabı

Spor ayakkabılar, her mevsim kadınların dolabında yer alan ve sık sık kullanılan ayakkabı modelleridir. Senin de dolabında mutlaka birkaç çeşitte spor ayakkabı vardır. Eğer emin olamadıysan hemen kalkıp ayakkabı dolabını gözden geçirebilirsin. Belki de var olan ayakkabıların çoktan eskidi bile. Neyse telaşa girmeye gerek yok. Senin için en iyi kadın spor ayakkabısını seçmek için buradayız. Şimdi spor ayakkabı seçerken nelere dikkat etmen gerektiğini not alalım. Böylece ekonomik açıdan en iyi ayakkabıyı seçebilirsin.

 • Kadın spor ayakkabı tercihinde dikkat edilecek en önemli kriter, güncel ayak numarasıdır. Eğer yeni bir model alacaksan en son giydiğin numaraya göre seçim yapmalısın.
 • Artık her ayakkabının kalıbı aynı olduğu için kendi numarana eş bir ayakkabı alabilirsin. Spor ayakkabılar ayağını tam saran ve rahat adım atmana yardım eden modeller olarak karşında olacak.
 • Seçimini yaparken zevklerini de görmezden gelme sakın. Uygun fiyatlı diye beğenmediğin bir ayakkabıyı giymek zorunda değilsin. Tarzına hitap eden modellere göz atabilirsin.
 • Spor ayakkabılarını nerede giyeceğini düşünmelisin. Okulda mı yoksa iş ortamında mı giyeceksin karar vermelisin.
 • Kadınlar için özenle tasarlanan spor ayakkabılarını seçerken kolayca temizlenme özelliği de dikkatleri çeker. Eğer pratik şekilde temizlenen bir spor ayakkabısı alırsan uzun bir süre rahat edersin.
 • Bağcıklı ya da bantlı spor ayakkabıları arasında kararsız kalırsan hangi modelde daha iyi hissedeceğini düşünebilirsin.
 • Bağcık bağlamak bazen zor gelebilir. Böyle durumlarda tek ya da çift bantlı şık spor ayakkabılarını kendin için alabilirsin.
 • Kadın spor ayakkabılarını incelerken topuk yüksekliğini ölçmelisin. Genellikle düz taban ya da standart topuklu giyiyorsan spor ayakkabıyı da bu özelliğe göre seçebilirsin.
 • Ortopedik spor ayakkabılar, ilk tercihin olmalı. Çocukların peşinde koşarken, sosyal mekanlarda rahat adımlar atarken, yürüyüş yaparken ve iş ortamında koşturma içindeyken ayaklarında ağrı hissetmemelisin. Bu nedenle ortopedik kadın spor ayakkabıları sana hitap ediyor!

Spor Ayakkabı Kombinleme Fikirleri

Kadınlar spor ayakkabılarını pek çok şekilde kombinleyebilir. Dolapta yer alan çeşitli tarzdaki kıyafetlerle uyum içinde bir spor ayakkabı kullanmak için renk ve desen eşleşmesi iyi şekilde yapılmalı. Peki, kadınlar spor ayakkabılarını nasıl kombinlemeli? Hangi kıyafet spor hangi kıyafet şık bir izlenim oluşturur? Bu konuya açıklık getirelim:

 • Kot giyeceğin günlerde beyaz bir spor ayakkabı ile kombinde ferahlık sağlayabilirsin. Kotun mavi tonları ile beyaz spor ayakkabı çok şık duracak.
 • Elbise giyeceğin günlerde ise beyaz ya da elbisende yer alan tonlarda spor ayakkabı kullanabilirsin. Etek boyuna göre ayakkabının topuğunu belirleyebilirsin.
 • Eşofman takımı kombinlemek için sneakers tarzında spor ayakkabı kullanırsan oldukça havalı görünebileceğini de hatırlatalım.
 • Spor ayakkabıyı şık bir gömlekle nasıl kombinleyeceğini merak ediyorsan şöyle yapabilirsin: Dilediğin renkte bir gömlek, kot pantolon ve spor ayakkabı! İşte bu kadar basit :)
 • Tayt varsa kombinde zaten spor ayakkabı olmazsa olmaz bir ürün! Yürüyüşlerinde ve spor salonu etkinliklerinde taytla beraber spor ayakkabıyı rahatlıkla kullanabilirsin.
 • Şort kombinlerinde de spor ayakkabıya yer vermek için tarzını yansıtan işlemeli, sneakers, günlük spor ayakkabılarını rahatça kullanabileceğini unutma!

Kadın Spor Ayakkabı Temizliği Hakkında

Pek çok spor ayakkabı modeli makinede yıkamaya uygun şekilde üretiliyor. Eğer elindeki kadın spor ayakkabısını temizlemek istersen öncelikle kullanma talimatina göz atmanı tavsiye ederiz. Eğer yumuşak dokulu bir spor ayakkabısını temizlemek istersen pratik yöntemleri deneyebilirsin.

Spor ayakkabılarını temizlerken zincirli ya da taşlı modellere karşı hassas olmalısın. Her kadın spor ayakkabısı makineye atmak için uygun değil. Bu nedenle modele göre temizlik tekniklerini denemende fayda olacak.

 • Deri görünümlü kadın spor ayakkabılarını nemli bezle temizlemeyi deneyebilirsin. Bezin biraz sıcak olması, tozların daha kolay aşınmasına yardım edebilir.
 • Bez spor ayakkabıları düşük derecede çamaşır makinesinde yıkayabilirsin. Makine içinde bir tane havluyla yıkarsan ayakkabın yıpranmadan temizlenmiş olur.
 • Aksesuarlı kadın spor ayakkabılarını elinde yumuşak bir süngerle temizlemen daha iyi olacak.
 • Kadın spor ayakkabılarının bağcıklarını elinde sıcak suyla yıkayarak tazeleyebilirsin. Dilersen bağcıkları birbirine bağlayıp makinede yıkayabilirsin.

Spor Ayakkabıların Ömrünü Uzatacak Tüyolar

Kadınlar gün içinde pek çok yerde ve birçok kombinde spor ayakkabısına yer veriyor. İşten eve gelirken, evden sosyal mekana giderken, gün sonunda spor yaparken defalarca ayakkabı değişimi yaşanabiliyor. Böyle anlarda sevilen spor ayakkabıların yıpranmasından da endişe edilebilir. Bu konuda kadınlara özel ayakkabı kurtaran bilgiler vereceğiz. Eğer listedeki püf noktalarını denersen; spor ayakkabını seneler boyunca severek kullanabilirsin. İşte o eşsiz bilgiler!

 • Gün sonunda tüm işlerin bittiğinde spor ayakkabını dolapta saklama. Havadar bir ortamda bekletirsen, ayakkabında koku oluşmasına engel olabilirsin.
 • Spor ayakkabılarını mutlaka bağcıklarını açarak çıkar. Sakın ola topuklarına bastırarak çıkarma. Bu yöntem sayesinde nice kadın spor ayakkabısı perişan oluyor.
 • Açık renkli kadın spor ayakkabılarını ayda 1 defa yıkamaya çalış. Gün telaşında tozlanan ve kirlenen ayakkabılarını temizlersen daha uzun süre giyebilirsin.
 • Seyahat esnasında spor ayakkabını yanında götürmek için ayakkabı kutusu kullanmalısın. Eşyaların yükü nedeniyle spor ayakkabısının dokusunda zedelenme meydana gelebilir.
 • Islanan spor ayakkabılarını ıslak şekilde kapalı ortamda bekletmekten kaçınmalısın. Kuruması için askıya ters şekilde asmayı dene. Tamamen kuruyan spor ayakkabını kuru şekilde giyebilirsin.

Kadın Spor Ayakkabı Kullanım Alanları

kadın spor ayakkabı

Tarzına ve giyimine önem veren kadınlar, spor ayakkabı modellerini dilediği ortamda kullanabilir. Spor ayakkabılarının hitap ettiği alanları hatırlatmakta fayda olacak diye düşündük.

 • Spor model kadın ayakkabı kadınların istediği kombinde yerini alır.
 • Bazı resmi ortamlarda spor ayakkabıların giyilmesi uygun görülmez. Bu nedenle zaman zaman spor ayakkabılarının kullanılmadığı mekanlar da olacaktır.
 • Ayakları rahatlatan, yürürken iyi hissettiren kadın spor ayakkabıları okula giden kadınlar için idealdir.
 • Ofis ortamında gün içinde kullanıma uygundur.
 • Alışverişe giderken rahat adımlar atılmasına yardım eder.
 • Araç kullanan kadınların kendini iyi hissetmesi için spor ayakkabılar kullanılır.
 • Bahçe ve park yürüyüşünde, sahil gezilerinde spor ayakkabı giyen kadınlar gün sonunda ayaklarında ağrı hissetmeden eve dönebilir.
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir