1. Ana Sayfa
  2. Genel

LGS Matematik Soruları 2022 – Matematik Cevapları

LGS Matematik Soruları 2022 – Matematik Cevapları
0

Her yıl gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı, bu yıl 5 Haziran’da gerçekleşti. LGS sınavına giren 8. sınıf öğrencileri, merakla LGS cevap anahtarı beklerken, “MEB tarafından LGS matematik soruları 2022 yayınlandı mı?” sorusu da öğrencilerin gündemine oturdu. 5 Haziran 2022’de gerçekleştirilen bu sınava milyonlarca ortaokul öğrencisinin başvurduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla da en çok merak edilen konu LGS cevapları oldu.

Bu yıl ÖSYM, sınav takvimine göre LGS sınavının uygulanma tarihi 5 Haziran olarak belirledi. Sınava kaç kişinin başvurduğu ve kaç kişinin katıldığı henüz açıklanmadı. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen LGS sınavına ilkokul son sınıf öğrencileri girdi. Geçtiğimiz yıl bu sınava tam 1 milyon 38 bin öğrenci girmişti.

lgs matematik soruları 2022

LGS Sınavı Nedir?

Liseye geçiş sınavı olarak bilinen LGS sınavı Türkiye Cumhuriyeti’nde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı itibarı ile uygulamaya başlanan bir ortaöğretime geçiş sistemi olmuştur. Bu sınav daha öncesinde uygulanan TEOG sınav sisteminin yerine geçmiştir.

Liseye Geçiş Sisteminde PISA ve TIMS soruları esas alınmaktadır. Bu sorulara göre öncelik beceri temelli mantık muhakeme yeteneğinin kullanılması üzerinedir. Bu sayede öğrencilerin seviyesi ve yeteneği ölçülmüş olur. Sınavı kazanan kişiler, Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gibi farklı türlerde olan liselere gitmeye hak kazanmış olurlar. Gerekli seviyede başarı durumuna ulaşamayan öğrenciler ise adrese dayalı olacak şekilde okul tercihinde bulunurlar. Merkezi sınav ile öğrenci almayan okullarda okumayı tercih eden öğrenciler de bulunmaktadır.

LGS Matematik Soruları (2022)

LGS sınavına giren öğrencilerin soru ve cevapları araştırdığı görülüyor. Ancak henüz ÖSYM tarafından sorular yayınlanmadı. Yayınlandığında buradan soruları PDF olarak indirebileceksiniz. Bu sayfayı aralıklarla kontrol ederek soruların eklenip eklenmediğini görebilirsiniz. LGS sınavının soru ve cevapları burada olacak. LGS matematik soruları MEB tarafından yayınlanacak.

Her yıl sınavın ardından belirli bir süre geçmesinin ardından LGS soru ve cevapları yayınlanıyor. Bu yıl 5 Haziran’da gerçekleşen LGS sınavının cevap anahtarının ne zaman yayınlanacağı henüz bilinmiyor. LGS matematik cevapları yayınlandığında aşağıdaki bağlantılardan indirebileceksiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap