1. Anasayfa
  2. Ulaşım

Hızlı Tren Aşı Zorunluluğu Var mı 2022? YHT Aşı Kalktı mı?

Hızlı Tren Aşı Zorunluluğu Var mı 2022? YHT Aşı Kalktı mı?
0

Şehirlerarası ulaşımın gözdesi Yüksek Hızlı Tren, size daha hızlı ve konforlu biz ulaşım sağlıyor. Ancak geçtiğimiz yıl pandemi süreci nedeniyle hızlı tren ve diğer şehirlerarası ulaşıma aşı zorunluluğu getirilmişti. Bu zorunluluk ile birlikte belirli dozda aşı olmayanlar, hızlı tren, uçak veya şehirlerarası otobüse binemiyordu. Peki hala hızlı tren aşı zorunluluğu var mı? YHT aşı kalktı mı?

Şehirlerarası ulaşım denildiğinde akla gelen ilk şeylerden birisi de hızlı trendir. Ulaşımda hem hız, hem de konfor sağlayan yüksek hızlı tren, birçok insan tarafından tercih edilir. Fakat aşı olmayan insanlar için şehirler arası ulaşım konusu merak ediliyor.

hızlı tren aşı zorunluluğu var mı 2022

Bilindiği üzere, Covid-19 için ulaşımda da dikkatli önlemler alındı. Bu önlemlerden birisi de, ulaşımda aşı zorunluluğu olmuştu. Yüksek Hızlı Trende de bu önlemler vardı. Peki YHT aşı zorunluluğu kalktı mı?

Hızlı Tren Aşı Zorunluluğu Var mı?

TCDD’nin 2 Eylül’de yayınladığı bir açıklamada, 6 Eylül 2021’den itibaren hızlı trende aşı zorunluluğu olacağı ve aşılı ya da hastalığı geçirmiş olanların hızlı treni kullanabileceği ifade edildi. Aşısız ve hastalığı geçirmemiş olanlar son 48 saat içerisinde yaptırılan negatif PCR testi sonucunu göstermek zorundadır. Dolayısıyla, hızlı trende aşı zorunluluğu olsa bile, aşı olmayanlar PCR testi ile hızlı trene binebilir.

En çok sorulan sorulardan birisi olan “aşı olmadan hızlı trene binilir mi?” sorusuna da bu açıklamayla yanıt verilmiş. Ulaşımda Yüksek Hızlı Tren kullanmak isteyenler, aşılı, hastalığı geçirmiş veya negatif PCR sonucu almış olmak zorundadırlar.

Kişinin, aşılı olduğunu, hastalığı geçirdiğini veya negatif PCR sonucunu göstermesi zorunludur. Kontrol sırasında bunlardan birini gösteremeyenlerin biletleri iptal edilir ve iade yapılmaz.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir