1. Anasayfa
  2. Kadın

Kendi İşini Kurmak İsteyen Kadın Girişimcilere Yönelik Adımlar

Kendi İşini Kurmak İsteyen Kadın Girişimcilere Yönelik Adımlar
0

Türkiye’de bütün girişimcilerin %10 kadarı kadınlar olmaktadır. Bu işlerin çok büyük bir kısmı küçük ölçekli ve orta ölçekli işletmeler olmaktadır. Kadınların daha çok iş kurmasına ve iş kurmuş olanların ise önüne çıkan engelleri aşması için destek olmak, kadınların ekonomiye katılımlarını teşvik etmek çok önemlidir. Bu nedenle kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere yönelik adımlar neler olmalıdır?

Kendi İhtiyaçlarınızı Belirleyin

İster sıfırdan bir işyeri kurmak veya kurmuş olduğunuz işi büyütmek için, yalnızca hayal kurmak yetmez. Elinizde bulunanları belirleyin ve neye ihtiyacınızın olduğunu planlayın. Planlı bir işe adım atmak sizi hayal kırıklığına asla uğratmaz.

Stratejinizden Ve Hedefinizden Emin Olun

Kendi becerilerinizden ve tutkunuzdan bu yola çıkarak kurduğunuz bir iş, tek başına sizi başarılı yapamayabilir. Kuracağınız iş tam anlamıyla hedef yaptığınız kişilerle uyuşuyor mu? Müşterilere ulaşmada doğru adımda mısınız? Bu sorulara cevabınız net olmalıdır.

kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere yönelik adımlar

Dijitalleşen Dünyada Kendinize Yer Ayırın

Günümüzde pandemi nedeniyle birçok iş kolları dijital ve online alışverişlere başladı. Pazarlama ve satış sektörü birçok değişikliğe gitti. Günümüzde güncel dijital gelişmelerden haberdar olmanız gerekir. Dijital gelişmelere ayak uydurmak sizin çok yararınıza olacaktır.

İşinize Yatırım Yapmaktan Çekinmeyiniz

Elde edeceğiniz birikiminizi veya kazancınızı işinizi ilerletmek için harcama yapmaktan çekinmeyin. Yapacağınız veya yaptığınız yatırımlar doğru ise size faydası olacaktır. Bunun için çok iyi analizde bulunmanız ve risk almanız gerekecektir. Bu riskten asla korkmayın.

Teşvik Ve Destek Çalışmalarını Araştırın

Kadın girişimcilere verilen özel destek ve teşvikleri çok iyi araştırın. Verilen doğru teşvik paketlerinden yararlanmaya bakın. Yurdumuzda bu konuda birçok teşvik ve destek paketleri açıklanmaktadır. Kosgeb ve kagider gibi farklı kurumlar ile kuruluşlar tarafından verilen destek kredileri ile ulusal ve uluslararası çapta verilen hibe programları ile iş kurmak isteyen kadın girişimcilerin sermaye bulmalarına yardımcı olmaktadırlar. Bankalarda devlet ile anlaşarak kadın girişimci kredisi vermektedir. Çok düşüklü faizli veya ertelemeli geri ödeme faizsiz kredi vermektedir.

Hangi sektörde olursa olsun, pazara yeni bakış açısı sunan kadın girişimciler, istihdamı artırmada ve pazarların gelişmesinde önemli yer tutarlar.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir