1. Anasayfa
  2. İş Hayatı

Haber Sitesi Maliyeti Ne Kadar? 2022 Açma Maliyeti

Haber Sitesi Maliyeti Ne Kadar? 2022 Açma Maliyeti
0

Günümüzde Türkiye’de hizmet veren binlerce haber sitesi bulunmaktadır. Haber sitelerinin aylık kazançları genelde değişmektedir. Ancak başarılı bir haber sitesine sahip olursanız, çok yüksek kazançlar elde etmeniz mümkün. Haber sitesi açma maliyeti, sanıldığı kadar fazla değildir. Tek bir haber sitesi açmak isteyenlerin ödeme yapması gereken yerleri ve maliyetlerini hazırladık. Haber sitesi maliyeti ve detayları…

Birçok insan, haber veya blog sitesi açarak kazanç elde ediyor. Geliri yüksek olan bir iş olan haber sitesi, çok fazla masraf gerektirmez. Ancak kadronuza göre maliyet ve gider artabilir. Bir haber sitesinin toplam maliyetini tüm detaylarıyla sizlere aktaracağız.

Haber Sitesi Açma Maliyeti 2022

Haber Siteleri Ne Kadar Kazanıyor?

Binlerce haber sitesi var ve hepsinin ziyaretçi sayısı farklı olduğu gibi, kazançları da farklı oluyor. Bu nedenle haber siteleri için net bir kazanç miktarı söylenemez. Ancak eğer yüksek ziyaretçi alan bir haber sitesine sahipseniz yüksek kazançlar elde etmeniz mümkün. Haber siteleri, hem Google reklamlarından hem de aldığı özel reklam ve tanıtım haberlerinden kazanç sağlıyor.

Haber Sitesi Maliyeti Ne Kadar? (2022)

Eğer bir haber sitesi kuracaksanız, ilk olarak bu haber sitesi için bir alan adına ve Hosting sağlayıcısına ihtiyacınız var. Ardından satın alacağınız yazılım ve diğer araçlar için gerekli olan maliyeti ödemelisiniz. Son olarak haber ajanslarına abone olmanız durumunda ek bir maliyet ödemeniz gerekecek. Ayrıca eğer yazar ve editörlere sahip olacaksanız anlaştığınız miktar kadar ücret ödemelisiniz.

Haber Sitesi Açma Maliyeti 2022

Minimum maliyet: 355 ₺
Maksimum maliyet: 13.250 ₺

1. Alan Adı (80-250 ₺)

Haber sitenizi kurmak için ilk olarak bir alan adı satın almanız gerekiyor. Bunun için seçtiğiniz alan adı şirketini kullanabilirsiniz. Eğer bir haber sitesi kuracaksanız “.com” ya da “.com.tr” alan adlarını öneririz. Bu alan adlarının maliyetleri ise alan adı şirketine göre 80 veya 250 TL arasında değişmektedir. (Bu maliyetin içerisine “.com.tr” için gerekli olan belgenin maliyeti dahil değildir.) Ayrıca alan adı, her yıl tekrardan ödenmelidir.

2. Hosting Sağlayıcısı (275-1000 ₺)

Hosting ücreti aylık, yıllık ya da 4 yıllık olarak ödenebiliyor. Ancak biz yıllık maliyetine göre hesapladık. Başlangıç için küçük bir Hosting paketi yeterli olur. Bu nedenle Hosting ücretini en ucuz yıllık 275 TL ile kapatmanız mümkün. Eğer daha kaliteli bir hizmet isterseniz veya sitenizin daha fazla trafik ve depolama alanına ihtiyacı varsa bu maliyet yıllık 1000 TL’ye kadar çıkabilir.

3. Haber Yazılımı veya Teması (0-2000 ₺)

Ücretsiz olarak da haberi yazılımları ve temaları da bulunsa da, ücretli ve kaliteli yazılımları seçmenizi öneririz. Eğer hedefiniz büyük ise ücretsiz yazılım daha yavaş ilerlemenize veya başka problemlere yol açabilir. Ücretli yazılımlarda ise ücretler 250 TL’den başlayıp, 2000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ücretsiz yazılım kullanmayı tercih edenler bunun için bir ödeme yapmaz.

4. Haber Ajansı Abonelikleri (600-10.000 ₺)

Haber ajansları için abonelik ücretleri genelde 600 TL’den başlar ve 10.000 TL’ye kadar çıkabilir. Bir ajans aboneliğiniz olması zorunlu değildir. Ancak haber ajanslarının, haber sitenize katkı sağlaması mümkün. Bu nedenle eğer haber ajansı abonesi olacaksanız fiyat almak için ajansları arayabilirsiniz.

haber sitesi açma maliyeti

Özetle, bir haber sitesi açmak için gerekli maliyet en az 355 TL olup, en falza 13.250 TL olmaktadır. Bu rakamlar satın aldığınız şirketler ve diğer değişkenlere göre değişiklik göstermektedir. Tahmini maliyet rakamları bunlardır. Ek olarak haber sitesinde çalışacak olan yazar ve editörler de alacaksanız, maliyetiniz ve gideriniz artış gösterir.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir