1. Anasayfa
  2. İş Hayatı

BES Ayrılma Talep Formu Nasıl Doldurulur? Bireysel Emeklilik Ayrılma

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ayrılma talep formu nasıl doldurulur ve doldurulan BES ayrılma talep formu nereye gönderilir sorularının cevapları bu rehberde.

BES Ayrılma Talep Formu Nasıl Doldurulur? Bireysel Emeklilik Ayrılma
0

Bireysel Emeklilik ayrılma süreci ve talep formu gönderme işlemleri birçok insan tarafından araştırılıyor. BES ayrılma talep formu nasıl yapılır ve nereye gönderilir. Bireysel Emeklilik ayrılma talep formu nasıl doldurulur sorusu merak konusu. BES ayrılma talep formunu doldurma ve gönderme işlemleri.

BES Ayrılma Talep Formu Nasıl Doldurulur?

Bir BES ayrılma talep sözleşmesinde, ödeyen ve yer alan kişi aynı olabilir. Ancak burada önemli olan ödeme yapan kişinin değil, katılan kişinin adının yazılmasıdır. Katılımcının adı ve soyadının yazıldığı yerde BES sözleşmesini ödeyen kişinin bilgileri değil, katılımcının bilgileri yazılır. Aynı şekilde TCKN-TC Kimlik Numarasının yazıldığı yere katılımcının bilgileri yazılır.

“Telefon Numarası” yazmak yerine söz konusu şirkette sisteme kayıtlı olan numarayı yazınız. Bu süreci hızlandıracaktır. Firmalar bazen formdaki numara yerine sistemdeki numarayı aramakta ısrar edeceklerdir. Yapmanız gerekeni yapmanız daha uzun sürecektir.

Bitirmek istediğiniz sözleşme numarasını “Bireysel Emeklilik Sözleşme Numarası” yazan yere yazmalısınız. Bu numara, şirketinizin size verdiği teklif formunda, mobil uygulamada veya çağrı merkezinde bulunabilir. Birden fazla talep formu olduğunda, hangi sözleşmeden ayrıldığınızı göstermek için bu kısım esastır.

Süreci yavaşlatmak istemiyorsanız, şirketinize vermiş olduğunuz banka bilgilerini hesabın bulunduğu bankaya yazmak isteyebilirsiniz. Ancak genel bir kural olarak, IBAN Numarası genellikle çıkış aşamasında her iki tarafça da onaylanır. Ancak işlem birimleri oldukça karmaşık olduğundan, ödemenin sistemde kayıtlı IBAN’a gönderilmesi yaygındır. Bankanız herhangi bir banka olabilir. Bankanız ayrıca şube adı, şube kodu, hesap numarası ve IBAN’ı ile bilinir.

bes ayrılma talep formu“Ayrılma Nedenleri” yazan alanda, durumunuzu en iyi tanımlayan öğeyi seçebilirsiniz. Kritik nokta şudur: Hesap özetinde belirtilen tutarın değişebileceğini biliyorum, çünkü fonun birim fiyatı şimdi ile ayrılmanın tamamlandığı zaman arasında değişebilir. Evet, yani başvuru yaptığınızda size ödenecek tutar örneğin 10.000 TL ise ve ayrıldığınız gün fonun değeri düşüyorsa bu tutar 9.750 TL olabilir. Tam tersi de olabilir: fonun değeri artarsa 10.750 TL alabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Ayrılma Talep Formu Nereye Gönderilir?

Bağlı şirketiniz BES ayrılma talep formu faks veya e-posta yolu ile alabilir. Lütfen söz konusu hesabın bir vadesiz hesap olduğunu unutmayın, çünkü birikimleriniz formda belirttiğiniz IBAN’a gönderilecektir. Vadeli mevduat hesabı başka yerden para almadığı için ayırmazsanız ayrılmanız çok daha uzun sürer.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir