1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Deprem Uyarıları Nasıl Açılır? Google Android Deprem Uyarı Sistemi

Deprem Uyarıları Nasıl Açılır? Google Android Deprem Uyarı Sistemi
0

Android cihazlar için bir Google hizmeti olan deprem uyarısı, olası depremleri saniyeler öncesinden belirtmek ve insanları uyarmak için ayarlandı. İnsanların hayatını kurtarabilecek olan bu sistem, geçtiğimiz yıl Türkiye’de aktif edildi. Bu nedenle yaşanan birçok depremde insanlar sistemden fayda gördü. Dolayısıyla deprem uyarılarını aktif etmek, olası bir depremden kurtulmanız için oldukça önemlidir. Peki Google deprem uyarıları nasıl açılır? Deprem uyarı sistemi aktifleştirme. İşte detaylar…

Google’ın geçtiğimiz yıl Türkiye’de Android kullanıcılarına sunduğu deprem uyarı sistemi, son İzmir depreminde insanları saniyeler öncesinden uyarmıştı. İnsanların hayatını kurtaran bu sistem oldukça önemli. Deprem uyarılarını açmanızı şiddetle öneririz. Ülkemizde birçok insan Android telefonlar kullanıyor. Google, bu telefonlarda depremi önceden bildirebilen bir deprem uyarı sistemi sundu. Daha önceki depremlerde Google’ın sunduğu bu sistem, sarsılma hissedilmeden önce insanları depreme karşı uyardı. Örneğin bugün gerçekleşen 4.3 İzmir depremi için Google, saniyeler öncesinde kullanıcılarını uyardı. Kullanıcılara yakınlarda bir deprem gerçekleşeceğini ve hemen tedbir almaları gerektiğini içeren bir uyarı gönderdi.

google android deprem uyarısı nasıl açılır
Google’ın Android için yaptığı deprem uyarısının görünümü

İnsanlar için oldukça faydalı olan bu hizmeti, Google Türkiye’ye geçtiğimiz yıl getirdi. Ülkemizde yaşanan birçok depremde uyarı yaparak insanların kurtulmasına yardım eden bu sistem, birçok insanın telefonunda otomatik olarak aktif oluyor. Eğer sizin cihazınızda bu ayarın açık olup olmadığını kontrol etmek ya da deprem uyarılarını açmak istiyorsanız aşağıda bulunan adımları kontrol edin.

Google Android Deprem Uyarıları Sistemi Nedir?

Google Android Deprem Uyarıları Sistemi, insanlara 4.5 veya daha büyük bir deprem olasılığı hissedildiğinde uyarı göndermeyi amaçlıyor. Eğer tahmin edilen deprem riskli bir deprem değil ise kullanıcılara yalnızca sarsıntı uyarısı verilirken, şiddetli bir deprem olasılığı bulunduğunda insanlara acil durum uyarısı gönderiliyor. Sistem tabii ki de her depremi algılayamıyor. Ancak yine de, birçok depremde insanları uyarmakta oldukça başarılı. Deprem uyarısı sisteminin oldukça ilginç bir çalışma metodu var. Prize takılı ve sabit pozisyonda olan Android telefonlardan deprem sarsıntısı hissedilirse, anında yakın konumdaki tüm Android cihazlara uyarı gönderiliyor. Yalnızca birkaç saniye içerisinde hissedilen depremde riskli bölgede olanlar uyarılıyor. Böylelikle insanlar depreme karşı daha tedbirli olabilir. Ne de olsa deprem anında saniyeler bile oldukça önemli.

Sonuç olarak, bu sistem yakınlarda bir deprem algılandığında size deprem bilgilerini içeren bir uyarı gönderir. 4,5 ve üzeri depremleri algılayan sistem, bilgileri saniyeler içerisinde sunduğundan dolayı uyarıda bulunan bilgilerde hata olma olasılığı vardır. Bazen uyarı sallanma öncesi yapılırken, bazen de sallanma sırasında ya da daha sonra yapılıyor. Ancak yine de bu sistem oldukça faydalı.

deprem uyarısı nasıl açılır

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Deprem uyarı sistemi, şarjda olan ve sabit duran cihazlardan bir deprem riski algılandığında, yakınlarda bulunan ve risk bölgesinde olan cihazlara acil deprem uyarısı gönderir. Bu uyarının içerisinde deprem uzaklığı ve şiddeti de belirtilir.

Android Google Deprem Uyarıları Nasıl Açılır?

  1. Cihaz ayarlarına girin

  2. Konum erişimi ayarlarına girin ve konumunuzu açın

  3. Deprem uyarıları kısmına girerek aktifleştirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir