1. Anasayfa
  2. Haberler

Bel Fıtığı Patlamasında Ameliyat Şart Mıdır?

Bel Fıtığı Patlamasında Ameliyat Şart Mıdır?
0

Bel fıtığı, omurganın alt bölgesindeki omurlar arasındaki disklerin  yırtılarak, sinirleri sıkıştırması  sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Bu durum genellikle sırt ağrısı, bacak ağrısı ve uyuşukluk gibi rahatsızlıklara neden olur.

Bel fıtığı patlaması (disk herniasyonu), diskin içindeki jelin disk dışına çıkmasına ve genellikle şiddetli ağrıya, güçsüzlüğe ve hatta ayak düşmesine neden olabilir.

Bel fıtığı patlaması olan hastaların tedavisi genellikle ameliyat veya konservatif tedavi seçenekleriyle yapılır. Konservatif tedaviler arasında ağrı kesiciler, antienflamatuvar ilaçlar, fizik tedavi ve egzersizler yer alır.

Ancak, bel fıtığı genişlemesi, ciddi ise ve günlük çıkışların ardından, cerrahi müdahale olasıdır. Çalıştırma, harcamayı hafifletmek ve normal çalıştırmaya geri dönmelerini sağlamak için disk kullanımının çıkarılmasını sağlar.

Ancak, ameliyat kararı her hasta için ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Bel fıtığı patlaması olan her hasta ameliyatı için uygun olamayacak ve konservatif tedavilerin yeterli olduğu vakaları da vardır. Bu nedenle, hasta doktorlarıyla konuşarak en uygun tedavi seçeneklerini belirlemeleri önerilir.

Bel Fıtığı Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

Bel fıtığı olan hastalar için birçok konservatif tedavi seçeneği vardır. Ameliyat dışı ameliyatlar şunları içerir:

  1. İlaçlar: Bel fıtığı tedavisinin tedavisinde kullanılan ağrı kesiciler, antiinflamatuar ilaçlar ve kas gevşetici ilaçlar bulunur. Bu ilaçlar, ağrıyı ve enflamasyon ağırlıklarını daha rahat hissetmesini sağlar.
  2. Fizik Tedavi: Fizik tedavi, bel fıtığı yataklarını hafifletmek için bir dizi egzersiz ve terapileri içerir. Fizik tedavi, kasları kısaltmak, çoğaltmak ve omurgayı desteklemek için tasarlandı. Fizik terapisti tarafından uygulanan bir dizi egzersiz, terapi ve masaj ölçümleri de bel fıtığı egzersizlerini hafifletmede yardımcı olabilir.
  3. Egzersizler: Bel fıtığı olan hastaların, doktorların uyguladığı egzersizleri yaparak kaslarını güçlendirebilirler. Bu egzersizler, omurganın stabilitesini koruyan bel fıtığı zincirlerini korumaya yardımcı olur.
  4. Akupunktur: Akupunktur, bel fıtığı tıraşının tedavisinde kullanılan geleneksel bir Çin yöntemidir. Akupunktur, omurga ve hareket kaslarındaki gerilimler üzerindeki ağrıyı giderir.
  5. Masaj: Bel fıtığı masajını hafifletmek için masaj da kullanılabilir. Masaj, kasları gevşetir, kan değerleri biter ve bel fıtığına bağlı ağrıyı giderir.
  6. Doğal tedavi yöntemleri: Bazı doğal tedavi yöntemleri de bel fıtığı saçlarını hafifletmede etkili olabilir. Örneğin, ısı terapisi (sıcak veya soğuk uygulama), yoga ve meditasyon gibi yönelmek, bel fıtığı rahatlamasını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bel fıtığı olan hastaların hangi tedaviyi yapabileceğinin en uygun olduğunu belirlemek için, doktorlarıyla konuşmaları önemlidir. Tedaviye göre doktorları, en uygun tedavi yöntemlerini önerirler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir