1. Anasayfa
  2. Eğitim

Sınıfta Kalma Nasıl Olur? Sınıfta Kalma Şartları Nelerdir? (2022)

Lise sınıfta kalma var mı? Sınıfta kalma şartları neler?

Sınıfta Kalma Nasıl Olur? Sınıfta Kalma Şartları Nelerdir? (2022)
0

Lise okuyan öğrenciler, belirli seviyede olmadıkları taktirde sınıfta kalırlar. Öğrencilerin merak ettiği ise sınıfı geçme şartlarının ne oldukları. MEB tarafından belirlenen sınıf geçme yönetmeliğine göre sınıfta kalıp kalmayacağınızı öğrenmeniz için bu içeriği hazırladık. Lütfen detaylı bir şekilde tüm maddeleri okuyun. Sınıfta kalma nasıl olur 2022? Sınıfta kalma şartları ve tüm maddeler.

Doğrudan sınıf geçme ve sorumlu sınıf geçme arasındaki farkları ve sınıfta kalma şartları bu yönetmelikte yer alıyor. Eğer lise öğrencisi iseniz bu maddeleri iyi okumanızı öneririz. Burada yer alan maddeler, öğrencilerin sınıfta kalıp kalmayacağını belirlemektedir.

lise sınıfta kalma nasıl olur 2022

Bir eğitim öğretim döneminde başarısız sayılan öğrenciler sınıf tekrarı yapmak zorunda kalır. Sınıfta kalma adı verilen bu durumda öğrenci, o yıl okumuş olduğu sınıfı tekrardan okumak yükümlülüğündedir. Dolayısıyla sınıfta kalmak istemeyen öğrenciler sınıfta kalma şartlarını araştırıyor.

Sınıfta Kalma Nasıl Olur 2022?

Sınıfta kalma durumunda öğrenci, sınıf tekrarı yapmak zorundadır. Sınıf geçme şartlarını karşılayamayan öğrenciler başarısız sayılır ve bulunduğu sınıfı tekrar okumalıdır. Sınıfı geçmek için not ortalamasının 50’nin üzerinde olması gerektiği bilinse de, tek şart bu değildir. Öğrencinin farklı sebepler ile de sınıfta kalması mümkündür. Bu nedenle tüm şartları detaylı bir şekilde okumanız gerekiyor.

Yüz yüze eğitim alan bir öğrenci en fazla 1 kez sınıfta kalmalıdır. Bu nedenle sınıfta kalma şartlarını iyi okumalı ve sınıfı geçmeye özen göstermelisiniz. Lise sınıfta kalma nasıl olur sorusu öğrencilerin araştırma konusu. Sınıfta kalma şartları, MEB tarafından sınıf geçme yönetmeliği kapmasında şunlardır;

Sınıfta Kalma Şartları (2022)

Ortaöğretimde 9, 10, 11 ve 12. sınıfların sınıf geçme şartları oldukça kapsamlıdır. Aşağıda bu şartlar maddeler halinde verilmiştir. İlk olarak sınıfı doğrudan geçmek için tüm derslerden başarılı olmanız veya ortalamanızın 50’nin üzerinde olması gerekir. Peki hangi durumlarda sınıfta kalınır?

Öğrenci şu durumlarda sınıfta kalır;

  • Tüm senenin puan ortalaması 50’nin altında ise ve 3’ten fazla zayıf ders varsa
  • 10 gün özürsüz ve 20 gün özürlü devamsızlık sınırını geçildiyse
  • Tüm senenin puan ortalaması 50’nin altında ise ve (tüm sınıflardan) toplamda 6’dan fazla zayıf ders varsa
sınıfta kalma şartları

Sınıfta Kalma Var mı 2022?

Geçtiğimiz yıl MEB sınıfta kalmayı kaldırmıştı ancak bu yıl yeniden yürürlüğe girdi. Öğrencilerin pandemiden etkilenmemesi için geçen sene uygulamadan kaldırılan sınıfta kalma sistemi, bu yıl yeniden uygulanacak ve uygulanmaya devam edecektir. Dolayısıyla sınıfta kalma şartlarına sahip öğrenciler sınıf tekrarı yapacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir