1. Anasayfa
  2. Sağlık

Maymun Çiçeği karantina süresi 28 gün sürebilir!

Maymun Çiçeği karantina süresi 28 gün sürebilir!
0

Maymun Çiçeği virüsü, tüm dünyayı endişelendirmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün de gündeminde olan bu hastalık yayılmaya devam ederken, Türkiye’de uzmanlardan açıklama gelmeye başladı. Yapılan bir açıklamaya göre Maymun Çiçeği karantina süresi 28 gün olabilir. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olan Profesör Doktor Serap Şimşek Yavuz, konu hakkında açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada ise karantina sürecinin 28 gün olabileceğini ifade etti.

Maymun çiçeği, hayvanlardan bulaşan ancak insandan insana da bulaşabilen bir virüstür. 1980’li yıllarda dünyadan tamamen kalktığı duyurulan Çiçek Virüsüne benzer bir virüs olan maymun çiçeği, son zamanlarda birçok ülkede vaka göstermektedir

Maymun Çiçeği virüsüne karşı şimdiden önlem almak, ülkemiz için oldukça önemli. Ülkemizde henüz bir Maymun Çiçeği vakası tespit edilmemiş olsa da, bu hastalık hızla yayılmaya devam ediyor. Hastalığın ülkemizde görülmesi durumunda karantina süresinin 28 gün olacağı söyleniliyor.

maymun çiçeği karantina süresi

Maymun Çiçeği virüsünün ölümcül olup olmadığını ve bu hastalıktan nasıl korunabileceğinizi daha önceki haberlerimizde sizlere aktarmıştık. Canlı Maymun Çiçeği vakalarını görmek ve haberleri takip etmek için bağlantıya tıklayın.

Maymun Çiçeği karantina süresi ne kadar?

Henüz ülkemizde Maymun Çiçeği virüsü hakkında bir düzenleme olmasa da, uzman isimden bu konuda bir tahmin geldi. Yaptığı açıklamada Serap Şimşek Yavuz, Maymun çiçeği karantina süresinin 28 gün olabileceğini ifade etti. Aynı zamanda Yavuz; “Salgın var ancak pandemiye dönüşmesini beklemiyoruz.” ifadesini kullandı. 20 günde 21 ülkede vaka tespit edildiğini ve bunun bir salgın olduğunu söyleyen Yavuz, “Aslında bilinenden çok daha fazla vaka olduğu tahmin ediliyor.” dedi.

Maymun Çiçeği tehlikeli mi?

Prof. Dr. Yavuz, Maymun Çiçeği’nin henüz gerçek boyutunun bilinmediğini ifade etti. Virüsün mutasyon geçirmeyeceği tahmin ediliyor ancak henüz Maymun Çiçeği virüsü hakkında net bilgiler elimizde yok. Virüs hakkında yapılan açıklamalara en doğru şekilde ulaşmak için DSÖ’nü takip etmenizi öneririz.

Yeniden ortaya çıkan ve tüm dünyaya endişe salan maymun çiçeği virüsünden korunmak oldukça önemli. Henüz Türkiye’de vaka görülmemiş olsa da bu hastalık hızla yayılmaya devam ediyor. Dolayısıyla şimdiden önlem almamız ve bu hastalıktan korunmamız gerekiyor. 

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir