1. Anasayfa
 2. Eğitim

LGS’ye Girerken Yanımızda Bulunması Gerekenler 2022

LGS’ye Girerken Yanımızda Bulunması Gerekenler 2022
0

Bildiğiniz üzere LGS giriş yerleri açıklandı. Sınava girecek öğrenciler 5 Haziran’da sınav yerlerinde olacak. MEB tarafından 8. sınıf öğrencilerine uygulanan LGS sınavı, bu yıl 5 Haziran 09:30’da başlayacak. Öğrencilerin merak ettiği ve sorduğu sorulardan birisi de, “LGS yanımızda olması gerekenler” ve “LGS’ye girerken yanımızda bulunması gerekenler” oldu. Bu sorulara yanıt ise MEB tarafından açıklandı. İşte detaylar…

Liseye Geçiş Sınavı, 5 Haziran’da ortaokul son sınıf öğrencilerine uygulanacak ve sınav sonuçlarına göre lise yerleştirmeleri yapılacak. Geçtiğimiz yıl LGS sınavına 1 milyon 38 bin aday katılmıştı. Bu yıl bu sayı henüz açıklanmadı. Gelelim asıl konuya; LGS sınavına girerken yanınıza almanız gereken birkaç şey var. Peki bunlar nedir?

lgs yanımızda olması gerekenler

LGS’ye Girerken Yanımızda Olması Gerekenler

Sınav adaylarının LGS sınavına girerken yanında bulundurması gereken bazı şeyler var. 5 Haziran günü LGS sınavına girdiğinizde getirilmesi zorunlu olanları getirmeyi unutursanız sınava giremezsiniz. Bu nedenle oldukça dikkatli okumanızı ve bunları unutmamanızı tavsiye ederiz. LGS girerken yanımızda bulunması gerekenler yalnızca kimlikten ibaret değil.

Bu nedenle LGS sınavına katılacağınızda bu listeyi tam kontrol edin ve sakın eksik gitmeyin. Sınava giremediğiniz takdirde, tercihlerde sorun yaşarsınız. Şimdiden uyaralım…

LGS İçin Gerekli Belgeler 2022

 • Fotoğraflı ve onaylı sınav giriş belgesi
 • T.C. Kimlik Kartı (veya geçerli bir kimlik belgesi)
 • En az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem
 • Leke bırakmayan yumuşak silgi
 • Bandajı çıkarılmış şeffaf şişede su (isteğe bağlı)

Merkezi sınav, 5 Haziran Pazar günü saat 09:30’da başlayacaktır. Sözel alanda 50 soru olan 1. oturum 75 dakika ve sayısal alanda 40 soru olan 2. oturum 80 dakika sürecektir. Öğrencilerin en geç 09:00’da sınava girecekleri binada olmaları gerekiyor.

LGS Sınavı Ne Zaman?

Liseye Geçiş Sınavı, MEB tarafından 5 Haziran pazar günü saat 09:30’da başlayacak. Sınav günü öğrencilerin en geç saat 09:00’da sınav yerinde olması gerekiyor. Sınava geç kalan ve gerekli belgeleri getirmeyen öğrenciler sınava alınmayacak.

LGS Giriş Belgesi Nasıl Alınır?

LGS sınavına giriş belgenizi almak için aşağıdaki adımları uygulayın.

 1. Bu bağlantıya girin

 2. T.C. Kimlik numaranızı girin

 3. Doğum tarihinizi girin

 4. Güvenlik kodunu girin

 5. Tamam butonuna tıklayarak sınav giriş belgenizi sorgulayın.

LGS’de Yanımıza Almamız Gerekenler 2022

Fotoğraflı ve onaylı sınav giriş belgesi
T.C. Kimlik Kartı (veya geçerli bir kimlik belgesi)
En az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem
Leke bırakmayan yumuşak silgi
Bandajı çıkarılmış şeffaf şişede su (isteğe bağlı)

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir