1. Anasayfa
  2. Editörün Seçimi

Instagram Kullanıcı Bilgilerini Paylaşıyor mu?

Instagram Kullanıcı Bilgilerini Paylaşıyor mu?
0

Son yıllarda sosyal medyada gizlilik oldukça önemli bir yer aldı. Öyle ki, insanlar bilgilerinin paylaşıldığını düşündüğü uygulamaları terk ediyor veya asla indirmiyor. Hatta hatırlarsanız Whatsapp gizlilik politikasını değiştirdiğinde neredeyse herkes Telegram kullanmaya başlamıştı. Dolayısıyla en popüler platform olan Instagram’da da gizlilik oldukça önemli. “Instagram kullanıcı bilgilerini paylaşıyor mu?” sorusu gündem oldu.

Eğer aktif bir sosyal medya kullanıcısıysanız, mutlaka Instagram kullanıyorsunuzdur. Ancak Instagram’ın sizin verilerinizi nasıl kullandığını veya kimlerle paylaştığını hiç merak ettiniz mi? Tüm sosyal medya platformları gibi Instagram’ın da sizden aldığı bazı veriler var. Bu verileri ne amaçla kullandığını ve kimlerle paylaştığını sizlere aktardık.

instagram kullanıcı bilgilerini paylaşıyor mu

Özellikle teknoloji çağında verilerimiz oldukça tehlikede. Çünkü sosyal medya ve internet ortamında birçoğumuzun isim, soy isim, adres, kimlik ve kredi kartı bilgileri bulunuyor. Bu verilerin güvenle saklanması ve kimseyle paylaşılmamasını isteriz.

Instagram kullanıcı bilgilerini paylaşıyor mu?

Eğer Instagram’ın gizlilik politikasına göz attıysanız, hangi verilerinizin toplandığını ve bu verilerin nasıl kullanıldığını az çok öğrenmişsinizdir. Instagram sizin kişisel verilerinizi Meta ürünleri dışında bir şirket veya kuruluş ile paylaşmaz. Kullanıcı bilgilerinin kimseye satılmadığını ve asla satılmayacağını söyleyen Instagram, yalnızca reklam amaçlı bazı bilgilerin şirketlerle paylaşıldığını ve bu bilgiler arasında kişisel verilerin olmadığını açıkladı. Instagram verilerinizin kullanımı konusunda oldukça katı kısıtlamalar koyduğunu belirtirken, verilerin gizliliğine oldukça önem verdiğini belirtiyor.

Instagram’ın gizlilik politikasında belirttiği ifade ise şu şekilde;

“Ürünlerimizi kullanıma sunmamıza ve iyileştirmemize yardımcı olan veya işletmelerini büyütmek için Meta İşletme Araçlarını kullanan üçüncü taraf ortaklarla birlikte çalışıyor ve bu sayede şirketlerimizin faaliyetlerini sürdürüp dünya genelinde ücretsiz hizmetler sunabiliyoruz. Hiçbir bilginizi kimseye satmıyoruz ve asla satmayacağız. Ayrıca ortaklarımızın, sağladığımız verileri nasıl kullanabileceğine ve paylaşabileceğine ilişkin katı kısıtlamalar uyguluyoruz.”

Instagram Veri İlkesi

Sosyal medya ve internet ortamında verilerinizin tehlikede olması oldukça büyük bir sorun. Bu nedenle verilerinizi bir yere girerken çok dikkatli olmalısınız. Kredi kartı, kimlik, adres ve iletişim bilgileriniz gibi verilerin internet ortamında yayılması ve satılması durumunda şikayette bulunabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir