1. Anasayfa
  2. Genel

Çocuğum Dine İnanmıyor, Ateist Oldu Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Dine İnanmıyor, Ateist Oldu Ne Yapmalıyım?
0

Müslüman bir ailenin çocuğu olup, daha sonradan bir şekilde dine inanmaktan vazgeçen, ateizm veya farklı alanlara yönelen çocukların aileleri eğer dindar iseler çoğu zaman sorun yaşayabiliyor. Çocuğundan sorumlu olduğunu düşünen, çocuğun yanlış yola gitmesini istemeyen aileler bu sorunla baş başa kalabiliyor. Peki “Çocuğum dine inanmıyor”, “Çocuğum ateist oldu” gibi soruları olan aileler ne yapmalı? Çocuklarına karşı sergilemeleri gereken tavır nasıl olmalı? Detaylar haberimizde…

çocuğum ateist oldu

Çocuğum dine inamıyor, ateist oldu. Ne yapmalıyım?

Ateizm, herhangi kural içeren bir din, ya da kuralları olan bir düşünce değildir. Ateizm, yalnızca bir tanrının olduğuna inanmamak, tanrıları ve dinleri reddetmektir. Bunun gibi Tanrıya inanıp dinleri reddeden ya da Tanrının varlığının ve ya yokluğunun asla kanıtlanamayacağını destekleyen birçok felsefi görüş vardır. Eğer çocuğunuz herhangi bir sebepten dolayı inandığı halde inanmadığını söylüyor veya öyle düşünmek istiyorsa dine dönmesi zor olmayabilir. Ancak bir şeyleri sorgulayarak ve çeşitli kaynaklardan kendi sorularına cevaplar arayarak dine inanmadığını ve dinleri saçma bulduğunu söylüyorsa yapabileceğiniz pek fazla seçeneğiniz bulunmuyor.

Ateizm, Deizm vs. tarzındaki felsefi görüşler marjinal nesil arasında yani z kuşağı arasında oldukça popüler. Bunun nedeni internet çağında yaşıyor olmamız, önceden aylarca uğraşıp edinebildiğimiz bir bilgiye şu an birkaç saniyede ulaşabiliyoruz. Dolayısı ile merak eden araştıran gençler genellikle Deizm’i ondan sonra ise Ateizm’i tercih etmektedir.

Çocuğunuzu bir şeylere zorlamanız, onu daha da itebilir ve dine ve tanrıya karşı soğutabilir. Böyle bir durumda yapabileceğiniz tek şey, çocuğunuzun aklındaki şüphelere ve sorulara cevaplar bulmak. Bu konuda başarılı olursanız bir ihtimal çocuğunuzu tekrardan dine yöneltebilirsiniz. Lakin dönmek istemiyorsa lütfen baskı uygulamayın, bu baskı çocuğun psikolojisini kötü yönde etkileyebilir. İnanmak istemiyorsa bırakın inanmasın, siz inandığınız için çocuğunuzun sonsuza kadar sürecek olan bir işkenceye maruz kalmasını istemiyor olabilirsiniz doğal olarak ama eğer dine dönmesi için zorlamaya kalkarsanız o işkenceyi daha bu dünyada iken başlatmış olursunuz. Din baskısı yüzünden intihar eden gençlerin sayısı azımsanmayacak kadar az. Çocuğunuzu zorlayarak intiharına neden olursanız hem çocuğunuzun ölümüne hem de çocuğunuzdan olacak çocukların ölümüne sebep olmuş olursunuz. Olası bir intihardan sonra çocuğunuzu kaybetmenin acısına bir de ölümüne neden olmanın pişmanlığını da yaşarsınız.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.