1. Anasayfa
  2. Seçime Kaç Gün Kaldı? – Seçim Sayacı 2023

Seçime Kaç Gün Kaldı? – Seçim Sayacı 2023

Seçime Kaç Gün Kaldı? – Seçim Sayacı 2023

Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimi, erken seçim olmadığı sürece, genel seçimler ile eş zamanlı olarak en geç 18 Haziran 2023’te yapılacaktır. Seçime kaç gün kaldı sorusu tabii ki de gündemde. Aşağıda, 2023 seçim sayacı bulunmaktadır. Canlı olarak seçime kaç gün kaldığını görebilirsiniz. Aşağıdaki sayaç ile seçimlere kalan gün sayısını detaylı olarak görmeniz mümkün. Eğer herhangi bir erken seçim kararı alınırsa sayaç güncellenecektir. Seçime ne kadar kaldı sorusunun cevabını da burada görmeniz mümkün. Sayaç anlık olarak yenilenmektedir bu nedenle sayfa yenilemenize gerek kalmaz.

Seçime Kaç Gün Kaldı?

Cumhurbaşkanlığı seçimleri, her 5 senede 1 kez yapılıyor. Bu kez seçimin 2023 yılında yapılması planlanıyor. Bir erken seçim açıklaması gelmediği sürece Cumhurbaşkanlığı seçimleri için belirlenen en geç tarih 18 Haziran 2023 oldu. Ancak bir erken seçim kararı alınırsa, sayaç tarihi yeniden ayarlanacaktır. Yukarıdaki sayaç seçime ne kadar kaldığını gösteriyor.

seçime kaç gün kaldı

Yukarıda görmüş olduğunuz Seçim Sayacı 2023, herhangi bir erken seçim kararı alınırsa güncellenecektir. Sayaç şuan için 18 Haziran 2023 seçimlerine göre ayarlanmıştır. Seçimlere kaç gün kaldı görmek için sayacı aktif olarak takip etmenizde fayda var.

Henüz herhangi bir erken seçim kararı yok. Bu nedenle seçimler en geç 18 Haziran 2023’de olacak. Ancak eğer bir erken seçim kararı alınırsa seçim tarihinin değişmesi mümkün.

Seçimler Ne Zaman?

Herhangi bir erken seçim olmaz ise, seçimler en geç 18 Haziran 2023’de gerçekleştirilecektir. 5 yılda bir yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri bu kez 2023 yılında gerçekleşecek. Seçim tarihinin değişmesi söz konusu olur ise buradaki bilgiler güncellenecektir.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Türkiye Cumhuriyetinde Cumhurbaşkanlığı seçimleri, genel seçimler ile birlikte beş yılda bir yapılmaktadır. Kanunlar gereği bir Cumhurbaşkanı en fazla 2 dönem görev yapabilmektedir. Ancak meclis seçimlerin yenilenmesine karar verirse bu durumda cumhurbaşkanı yeniden aday olmaz hakkı kazanır. Cumhurbaşkanı seçimi için adayın 2022 yılına göre geçerli oyların yarısından bir fazla oy alması gerekir.

seçime kaç gün kaldı


Cumhurbaşkanı 3 Kez Seçilebilir mi?

TBMM seçimleri ile Cumhurbaşkanlığı seçimleri beş yılda bir olacak şekilde aynı gün gerçekleşir. Bir aday en fazla 2 defa cumhurbaşkanı görevi yapabilir. Ancak eğer meclis tarafından seçimler yenilensin diye karar çıkarsa Cumhurbaşkanı bir kez daha aday olma hakkına sahip olur.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kaç Turda Yapılır?

Bir aday meclis kararı olmadığı sürece en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilmektedir. Günümüzdeki sisteme göre bir ülkedir hükümetin başkanı olarak görev yapacak kimsenin aday olup seçilebilmesi için geçerli oyların salt çoğunluğunu alması gerekir. Yani oyların yarısının bir fazlasını almış olması şartı aranır. İki turlu gerçekleştirilen bir sistemdir ve doğrudan hâli tarafından seçim olur.

Kaç Ay Önceden Seçim Kararı Alınır?

Her seçim döneminde yalnızca bir defa ara seçim olur. Yani genel seçimin üzerinden otuz ay geçmeden ara seçim yapılamaz. Bir de genel seçimlere bir yıl süre kaldığında ara seçim yapılamaz.

2023 seçimleri ne zaman Türkiye?

Türkiye Cumhuriyetinde bir sonraki yani 2023 yılı seçimleri tarihi 18 Haziran 2023’tür. Türkiye cumhurbaşkanını bu tarihte belirleyecektir. Seçime kaç gün kaldı sorusuna yanıt yukarıdaki sayaçta mevcuttur.

Seçimler Kaça Ayrılır?

-Cumhurbaşkanlığı
-Parlamento
-Belediye başkanlığı
-İlçe belediye başkanlığı
-İl veya belediye meclis üyeleri
-Muhtarlar olarak devletin 6 pozisyonu için yapılmaktadır.

seçime ne kadar kaldı

Seçime 1 Yıl Kala Erken Seçim Olur Mu?

İki genel seçimin arasında yapılan ara secimin sebebi boşalan milletvekilliği, belediye başkanlığı gibi sebeplerden dolayı gerçekleşir. Bu durumlar sonucunda yapılan seçimler yasalar gereğince kabul olur. Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 7. maddesine göre Türkiye’de ara secimler gerçekleşir. Bu kanuna göre TBMM üyeliklerinde meydana gelen boşlukların kapatılması için ara seçimler olur.

Anayasa gereğince her seçim döneminde yalnızca bir defa ara seçim yapılma hakkı var. Ayrıca genel seçimin  üzerinden 30 ay geçmeden ve genel seçimlere 1 yıl süre kalması durumunda ara seçim yapılması gibi bir durum söz konusu olamaz.

Seçime Ne Kadar Kaldı?

Türkiye genel seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri eş zamanlı olarak 18 Haziran 2022’de olacak. Seçime kalan gün sayısı seçim sayacında anlık olarak gösterilmektedir. Eğer seçim tarihinde bir değişiklik olursa (erken seçim kararı vb.) sayaç yeniden ayarlanacaktır. Şuan için erken seçim kararı yoktur.

Seçimler ne zaman gerçekleşecek?

Türkiye genel seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri eş zamanlı olarak 18 Haziran 2023’de gerçekleşecek.

Seçimlere hangi partiler katılıyor?

Resmi Gazetede yayınlanan bir bilgiye göre seçime katılma yeterliliğine sahip partiler şunlardır;1- Adalet ve Kalkınma Partisi
2- Anavatan Partisi
3- Bağımsız Türkiye Partisi
4- Büyük Birlik Partisi
5- Cumhuriyet Halk Partisi
6- Demokrasi ve Atılım Partisi
7- Demokrat Parti
8- Demokratik Sol Parti
9- Emek Partisi
10- Gelecek Partisi
11- Genç Parti
12- Halkların Demokratik Partisi
13- Hür Dava Partisi
14- İyi Parti
15- Millet Partisi
16- Milliyetçi Hareket Partisi
17- Muhafazakar Yükseliş Partisi
18- Saadet Partisi
19- Sol Parti
20- Türkiye İşçi Partisi
21- Türkiye Komünist Hareketi
22- Türkiye Komünist Partisi
23- Vatan Partisi
24- Yeniden Refah Partisi (İHA) 
Kaynak: Seçime girme yeterliliğine sahip partiler Resmi Gazete’de yayımlandı – Sözcü

Önümüzdeki Türkiye genel seçimlerinin gerçekleştirilme tarihi en geç 18 Haziran 2023 olacaktır. Seçimler bir sonraki Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk türünün yapıldığı gün ile aynı gün yapılacaktır. 2023 seçimlerinin ilk turu için kalan gün sayısı sayaçta mevcuttur. Dolayısıyla anlık olarak seçime kalan zamanı öğrenmeniz mümkün.

Erken seçim kararı için kaç milletvekili gerekir?

Cumhurbaşkanı seçiminde adaylığında siyasi parti gruplarında en son yapılmış olan genel seçim sonuçları toplamda geçerli olan oyun tek başına ya da en az yüzde beşini alan partiler ile en az yüz bin seçmen aday gösterilebilir.

Seçimleri yenileme yetkisi kime aittir?

Seçimlerin yenilenmesi gerektiği durumlarda yenisi için seçim yapılana kadar Cumhurbaşkanı yardımcısı Cumhurbaşkanlığı görevi yapar. Vekil Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanına ait tüm yetkileri kullanma hakkına sahiptir. Eğer genel seçime 1 yıl kadar bir süre kalmışsa Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimi ile birlikte Cumhurbaşkanı seçimi ile birlikte olur.

TBMM seçimlerinin yenilenmesi ne zaman?

Milletvekili sayısının 550’den 600’e çıkarılarak TBMM seçimleri dört yılda bir yapılırken şimdi 5 yılda bir cumhurbaşkanı seçimiyle aynı gün yapılacaktır.

seçim sayacı 2023

Ara seçim yapılmasına kim karar verir?

Ara seçim her seçim zamanında bir defa olur. Genel seçimin üzerinden otuz ay geçmediği müddetçe ara seçim yapılması mümkün değildir. Eğer boşalan üyeler varsa bu üyelerin sayısı üye tamsayısının yüzde beşini bulduğu takdirde ara seçimlerin üç ay içinde yapılması için kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi karar verir.

Atatürk zamanında seçim oldu mu?

1923 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimi, 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılmıştır. Cumhuriyet ilan edildikten sonra yapılan seçimlerde 287 tane milletvekili arasından 158 tanesi katılmıştır.

Genel seçimde kimler seçilir?

Genel seçimde altı pozisyon için seçim olur. Bunlar;
-Cumhurbaşkanlığı (ulusal),
-Parlamento (ulusal),
-Belediye başkanlığı (yerel),
-İlçe belediye başkanlığı (yerel),
-İl veya belediye meclis üyeleri (yerel)
-Muhtarlar (yerel).

Genel seçimler kaç yılda bir yapılır?

Milletvekili genel seçimi Cumhurbaşkanı seçimi ile birlikte 5 yılda bir yapılmaktadır. Yurt içinde ve ve yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı seçmenler oy kullanma hakkına sahiptir. Bununla birlikte Mahalli idareler seçimleri de 5 yılda bir yapılıyor ve oy verme günü o yılın mart ayının son pazar günü gerçekleşir. 


Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisi ile ilişiği kesilir mi?

Bu durum için ancak Meclis üye tamsayısının en az beşte birinin yazılı önerisi gerekir. Bununla birlikte bir kimsenin iki defa cumhurbaşkanı seçilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisi varsa partisi ile ilişiği kesilir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. seçime kaç gün kaldı ya

  2. seçimlere kaç gün kaldı ki?

  3. seçimlere kaç ay kaldı bekliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir